Deň červených makov prinesie spomienku na vojnové obete

Deň červených makov prinesie spomienku na vojnové obete

9. novembra 2017 Off Od PNky.sk

Únia vojnových veteránov Slovenskej republiky pripravuje na sobotu 11. novembra o 11.00 hodine a 11. minúte pietnu spomienku pri príležitosti Medzinárodného dňa vojnových veteránov, známeho tiež ako Deň červených makov. K spolupráci a pripojeniu sa k celosvetovému podujatiu už vyzvala cirkvi, mestá a obce, úctu všetkým obetiam vojnových konfliktov chce únia vzdať rozozvučaním zvonov po dobu jednej minúty. V roku 2016 sa k tejto výzve pripojilo dohromady 183 miest a obcí naprieč celou Slovenskou republikou.

Únia vojnových veteránov Slovenskej republiky je občianske združenie novodobých vojnových veteránov, teda príslušníkov Armády SR pôsobiacich aspoň tri mesiace mimo územia republiky v operáciách na podporu mieru pod hlavičkou Organizácie spojených národov, Severoatlantickej aliancie, Európskej únie alebo Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Ako člen Medzinárodnej asociácie modrých prilieb SPIA, dňa 11. novembra 2017 o 11.00 hodine a 11-tej minúte organizuje a spoluorganizuje pri príležitosti Medzinárodného dňa vojnových veteránov pietne podujatia, kladenia vencov so vzdaním úcty obetiam vojen pri pamätníkoch v mestách Bratislava, Stupava, Senica, Trnava, Žilina, Sliač, Michalovce a ďalších mestách.

Občania si môžu stiahnuť aj bezplatnú mobilnú aplikáciu Deň vojnových veteránov – Zvonenie zvonu, o ktorú prejavili záujem nielen vojnoví veteráni z celého sveta, ale aj bežní obyvatelia. Vďaka nej si počas zvonenia zvonu vo svojom mobilnom telefóne môžu pripomenúť obete vojnových konfliktov. Aplikáciu si môžete stiahnuť tu.

-lt/Zdroj: ÚVV SR/Foto: archív-