V piatok 13. októbra od 10. do 12. hodiny prebiehala pri zimnom štadióne na Hlbokej ulici dopravná akcia. V rámci Dňa bielej palice členovia Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci so štátnymi policajtmi zisťovali, koľko vodičov zastaví pred priechodom pre chodcov figurantovi s bielou slepeckou paličkou v ruke.

V priebehu takmer dvoch hodín prešiel figurant s asistentom cez cestu dovedna 178-krát. Pred priechodom pre chodcov zastavilo 174 vodičov, zvyšní štyria chodcov nezaregistrovali. Neďaleko stojaci dopravní policajti takýchto vodičov napomínali.

Pre porovnanie, vlani z 314 áut zastavilo 298, teda 96 percent. „Myslím si, že ide to k lepšiemu, ale všimli sme si, že ak šoféri zbadajú skupinku ľudí, tak si zapínajú pás, odložia telefón. Nájdu sa všelijakí, ale všetka česť tým, ktorí sú ohľaduplní, zastavia a venujú sa za volantom tomu, čomu sa majú venovať, aby sa nestávali nehody,“ povedala dobrovoľníčka Eva Pastorková z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Viete, ako sa správať, ak zbadáte nevidiaceho či slabozrakého chodca? Ak nie, pomôže vám video, ktoré pripravila Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

-text, foto a video: vv; edukačné video: UNSS

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972