Barlolámač sa v sobotu 1. októbra stal miestom už piateho zrazu záujemcov o prednášky a cyklojazdu, ktoré boli súčasťou Dňa architektúry. Piešťany sa tak spolu s Bratislavou stali jedinými dvoma mestami na Slovensku, ktoré sa zapojili do tohto medzinárodného dňa týkajúceho sa budov, stavieb a verejného priestoru. Ťažiskovou témou tohto ročníku boli jazvy mesta, teda miesta, ktorých potenciál nie je naplno využitý, prípadne stavby, kde rekonštrukcia neprebehla práve koncepčne a s rozumom. Prednáška, ktorá účastníkom každoročne odkrýva zaujímavé informácie o Piešťanoch, prilákala približne päťdesiat ľudí.

IMG_8338_resize

Prvou zastávkou cyklotúry bol už tradične Dom umenia, dominanta Nábrežia Ivana Krasku a stánok kultúry s medzinárodnou úrovňou, ktorý čaká v nadchádzajúcom období rozsiahla rekonštrukcia. Podľa slov organizátorky Dňa arhitektúry je najväčšou jazvou stavby priestor nachádzajúci sa pod schodiskom, ktorý okrem odkladania bicyklov, skrývania sa pred dažďom a miestom, kde môže nájde útočisko popíjajúca mládež, neplní žiadnu výraznejšiu funkciu.

IMG_8344_resize

„Pokiaľ chcete, aby nejaký priestor fungoval, tak ho musíte ho naplniť niečím prečo tam tí ľudia pôjdu. Pokiaľ tam nič také nie je tak tam nemajú prečo chodiť a je to v podstate len taký apendix objektu. Riešením by mohla byť nejaká svetelná inštalácia, sedenia a možno dole nejaký podnik,“ povedala o priestore pod Domom umenia Eva Rohoňová.

IMG_8347_resize

Ďalšou zastávkou bol Mestský park, ale k pomyselným jazvám mesta boli zaradené aj Vila doktora Švorca a jej zrkadlové pristavanie, ktorá jej ubrala solitérnosti. Podobne utrpela aj Vila Majerčákových, ktorá prešla zateplením a nadstavbou, čím boli zakryté a odstránené poznávacie prvky celej budovy. Miestom s nevyužitým potenciálom je podľa slov Evy Rohoňovej aj úzka ulička spájajúca Winterovu a Beethovenovu ulicu nesúca názov Park pasáž.

IMG_8360_resize

IMG_8369_resizeIMG_8374_resizeKým v ostatných krajinách Európy sú tieto uličky využívané pre malé kaviarničky alebo obchodíky v Piešťanoch neslúži momentálne ničomu. Cyklotúra predstavila tiež mnohé ďalšie podobné miesta v našom meste, ktoré by si zaslúžili citlivejší prístup a tiež využitie svojho potenciálu. IMG_8326_resize

IMG_8341_resizeIMG_8354_resizeIMG_8383_resizeIMG_8380_resize-lt-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972