Connect with us

Aktuality

Debata s Mesežnikovom a Kollárom skončila búrlivo – padali aj ostré slová

Published

on

Zástupcovia Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov a jeho bývalý kolega, súčasný primátor Hlohovca Miroslav Kollár, prišli v utorok 20. januára do klubu ŽiWell predstaviť výsledky výskumu verejnej mienky o stave demokracie na Slovensku a v Čechách a svoj projekt Otvorenejšie Slovensko. Závery, ktoré prezentovali, však u niektorých návštevníkov vyvolali emócie a búrlivé reakcie. Padali aj silné slová ako sionizmus, revizionizmus, mečiarizmus, ba došlo i na obhajobu Putina, čo už rozčúlilo aj hosťa…

_MG_2931w

Miroslav Kollár, Jozef Malík a Grigorij Mesežnikov

Nevyberanými slovami sa do Mesežnikova hneď na úvod pustil jeden starší Piešťanec. Po jeho upokojení sa organizátori zasa borili s technickými problémami a nakoniec museli hostia svoje výsledky odprezentovať ústne. Politológ, jeden zo zakladateľov a prezident IVO Grigorij Mesežnikov vo svojom úvodnom vystúpení uviedol, že podľa výsledkov prieskumu je Slovensko víťazom a inšpirujúcim príbehom demokracie po roku 89. Vytvorili a udržali sme si vlastný štát, dostali sme sa do Európskej únie, máme vytvorené podmienky pre bezpečnosť, prežili sme ťažké roky a potvrdili demokratický vývoj. Napriek tomu však politická situácia ukazuje, že ak sa vládnuce strany koncentrujú na výkon moci, „vláda ľudu“ zaznamenáva určité trhliny. „Demokracia je buď v plnej miere alebo oklieštená,“ uviedol, pričom okliešťovanie dáva priestor šíreniu revizionizmu a autoritárstvu. Spomenul, že na Slovensku existuje ešte veľa príkladov, kedy vládna moc využíva svoju väčšinu, ako napríklad selektívne rozhodovanie v súdnictve. Alebo nedávny prípad, kedy parlament vyradil z programu desať bodov, ktoré navrhli opoziční poslanci, čo sa podľa neho stalo po prvý raz po roku 1989 a ide o zásadný prejav presadzovania moci.

_MG_2932w

Miroslav Kollár potom ukázal hodnotenie vývoja na Slovensku a porovnanie v Čechách na číslach. Pozitívne hodnotí smerovanie Slovenska po roku 1989 až 58 percent Slovákov, polovica opýtaných tiež ocenila vstup do EÚ, či vznik porevolučného Česko-Slovenska. V Čechách odpovedali podobne, rozdielne hodnotili iba vstup do únie, ktorý pozitívne vnímalo iba 36 % opýtaných. Vstup do NATO ale oslovil v dobrom až 61 % Čechov, na rozdiel od 51 % Slovákov. Na otázku, či zmena režimu za to stála, odpovedalo kladne 58 percent Slovákov a 61 percent Čechov. Negativita stúpala úmerne s klesajúcim vzdelaním, so zmenou režimu je nespokojných až 38 % percent ľudí so základným vzdelaním.  Podľa Kollára dve tretiny opýtaných u nás aj v susednom štáte hodnotia po roku 1989 pozitívne najmä kritériá ako štúdium, pracovné príležitosti, cestovanie, bezpečnosť. Nespokojná je však až polovica Slovákov s vývojom v zdravotníctve. Na prekvapenie sa však iba približne 16 %  baví s priateľmi vo voľnom čase o politike.

_MG_2943w

Grigorij Mesežnikov na základe výsledkov uviedol, že v historickom kontexte je v súčasnosti na tom Slovensko najlepšie, ba lepšie ako niektoré zo susedných štátov. Spomenul tiež vývoj predaja automobilov, ktorý posilnil domácu ekonomiku. Jeho vyjadrenie ale pobúrilo jedného z návštevníkov, ktorý začal s úpadkom Detroitu, obhajoval Mečiara a dostal sa až k židovskému majiteľovi kúpeľov či svetovému sionizmu, načo s ním Mesežnikov odmietol debatovať a organizátori diskutéra požiadali o opustenie priestoru. Aj iní účastníci debaty reagovali emotívne a poukazovali napríklad na nevymožiteľnosť práva či na množstvo exekúcií seniorov. Podľa vyjadrenia ďalšieho nežijeme v demokracii, ale v autokracii strán, ktoré „pasú“ oligarchovia. Jeden z posledných debatujúcich podržal stranu Putinovi , čo politológ už rázne odsúdil a upozornil, že situácia na Ukrajine je hrozbou aj pre Slovensko, pretože ide o anektovanie štátu štátom a ak toto únia zásadne neodmietne, môžeme byť ďalší na rade.

Diskutujúcich i názorov bolo, samozrejme, viac a obaja hostia s mnohými vyjadrili súhlas. Pretrvávajúca korupcia, selektívne rozhodovanie súdov a nevymožiteľnosť práva, či príliš voľné ruky exekútorov aj podľa nich rozhodne patria k problémom Slovenska, ktoré by sme mali pre zachovanie demokracie riešiť. A hoci niektoré z ekonomických ukazovateľov hovoria o mierne optimistickom vývoji, podľa Mesežnikova zatiaľ stav, kde sa Slovensko v súčasnosti nachádza, nevidí na krivke vzostupu…

(A. Drahovská, foto: T. Hudcovič)

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články