Connect with us

Aktuality

Daria zo skupiny Slot po TOPFESTe: Piešťany sú výnimočné!

Published

on

Na TOPFESTe zazneli aj ruské piesne. Moskovská skupina Slot vystúpila na letisku už po druhý raz. Jej sólistami sú Igor Lobanov a Daria Stavrovic. Obaja ďakujú organizátorom aj návštevníkom, s nami sa podelili o pocity z rockového festivalu.

Igor je bývalý športovec. Daria sa ako speváčka tento rok zúčastnila v ruskej šou Hlas, ale v interview viackrát povedala, že to nebolo pre ňu veľmi zaujímavé. Slot to tento rok ozaj nemal ľahké – hudobníci vystupovali popri legendárnom Karlovi Gottovi a skupine Kabát, napriek tomu to zvládli.

Ako by ste porovnali tento a minulý ročník?
Igor:
Tento rok sa od začiatku zjavovali pred scénou nejakí ľudia. Nikto ich nenútil, mohli ísť na pivo, ale oni si vybrali nás. Na konci vystúpenia sme mali dosť ľudí, jasné, nebolo to ako v prípade Karla Gotta (smiech). My sme ho tiež pozerali, ale len veľmi zďaleka, pretože všetko bolo plné.
Daria: V každom prípade bolo určite viac divákov, ktorí preferujú našu hudbu. Asi sme minulý rok zasadili dobré semienko.

Cítili ste kontakt s návštevníkmi?
Igor: Je nám to ľúto, ale z ruského veľvyslanectva nám povedali, aby sme spievali len v ruštine. Majú nás tu ako taký ruský suvenír, tak asi preto. Po koncerte sme komunikovali s miestnymi dievčatami a chalanmi a pochopili sme, že pre nich je ruština ako hustý les – lepšie rozprávajú po anglicky. Mali sme spievať v angličtine, ako sme pôvodne chceli, ale vidíte, ako nás domýlili…
Daria: Neviem, mne sa zdalo, že na ruštinu reagovali lepšie. 

Spájate koncert aj s oddychom?
Daria:
 Tentokrát áno. Rozhodli sme sa využiť takú možnosť. Jeden deň sme v Piešťanoch a potom pôjdeme do Prahy. 

A minulý rok?
Igor: Strávili sme tri dni vo Viedni, jeden deň v Bratislave a potom prišla na rad Budapešť. Bratislava je malé, no pekné mesto. Bolo to milé.
Daria: Bratislava sa mi páči viac ako Viedeň. Uvedomujem si, že celá Viedeň je ako múzeum, ale tam v centre nikto okrem dôchodcov nebol. Alebo to bolo len také obdobie? Pritom v Bratislave znel jazz, bola plná mladých ľudí a života. Pre mňa nie je dôležitá architektúra, sledujem skôr, či má mesto energiu a čo je to za energiu. Preto volím Bratislavu.

Čo hovoríte na Piešťany?
Igor: Je to malé mestečko.
Daria:
Piešťany sú výnimočné! V porovnaní s Viedňou sú hlavne svetové mesto. Objavili sme tu veľmi dobrý podnik, na názov si nespomeniem. Je veľmi svojrázny. Minulý rok v ňom bolo tak živo. Zoznámili sme sa tam s nejakým Srbom, ktorý krásne spieval. Teraz v noci sme sa tam opäť zastavili. Pamätali si nás. Pozdravili sme sa, potriasli rukami a išli sme ďalej.

Viete, že sa tu v roku 1987 odohrala známa bitka medzi hokejovými tímami zo ZSSR a Kanady?
Igor:
Naozaj? To ste ma fakt prekvapili.

-Zhenja Sulíková, foto: instagram skupiny Slot

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články