Connect with us

Aktuality

Cyklotrasa a železnica Piešťany – Vrbové: ministerstvo zatiaľ nerozhodlo, zvažuje možnosti

Published

on

Téma cyklotrasy rezonuje mestami Piešťany a Vrbové i obcami Trebatice a Krakovany už niekoľko rokov. Kým ortodoxní zástancovia cyklochodníka presadzujú jeho postavenie v telese železnice a zrušenie trate ako jedinú možnosť, ozývajú sa i hlasy za postavenie cyklotrasy popri nej, čo by si vyžadovalo vysporiadanie veľkého množstva pozemkov a preklasifikovanie trate. Všetky karty a ďalší osud železnice z Piešťan do Vrbového sú však v rukách Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, ktoré musí rozhodnúť o jej ďalšom osude. Podľa vyjadrenia hovorkyne Karolíny Duckej sa rezort snaží nájsť kompromis, dôkladne posúdiť všetky možnosti a správne rozhodnúť na základe všetkých faktov.

„Treba si uvedomiť, že v tomto prípade ide o zodpovednosť vedenia rezortu dopravy za ďalší osud využívania dlhodobo neprevádzkovaných železničných tratí, ktorý si vyžaduje dôkladné posúdenie navrhovaných možností nielen z aktuálneho pohľadu ale aj v budúcnosti a zároveň nájdenie kompromisu pre budovanie cyklistickej infraštruktúry na pozemkoch vo vlastníctve štátu (t.j. nevyužívané trate v správe ŽSR). Téma cyklochodníka Piešťany – Vrbové sa bude pravdepodobne znovu otvárať na zasadnutí Mestského zastupiteľstva mesta Piešťany,“ uviedla vo vyjadrení Karolína Ducká, hovorkyňa a riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Mestské zastupiteľstvo v Piešťanoch na svojom marcovom zasadnutí schválilo vstup do Združenia obcí Zelená cesta, ktoré má koordinovať činnosť i predkladanie projektov na výzvy Európskej únie IROP a zabezpečenie finančných prostriedkov na výstavbu cyklotrasy.

Trať Piešťany – Vrbové oslávila 27. októbra 2016 110 rokov od spustenia prevádzky, zastavenie dopravy sa uskutočnilo pred takmer 40 rokmi 1. apríla 1978. Odvtedy je využitie železnice skôr príležitostné, v posledných rokoch aktivity organizuje občianske združenie Čango. Práve jeho členovia sa asi najviac zasadzujú o zachovanie železnice na predmetnom úseku, okrem iného sa snažili aj o zaradenie trate do zoznamu národných kultúrnych pamiatok, čo však Pamiatkový úrad Slovenskej republiky odmietol.

Petičný výbor v zložení Marián Kališ, Dušan Knap, Vladimír Jankech, František Tahotný a Oľga Galbavá rozbehol petíciu za výstavbu cyklo-dopravnej komunikácie, ktorú prostredníctvom online formulára doposiaľ podpísalo 818 signatárov. Jej cieľom je podporiť výstavbu cyklotrasy, ktorá by mala zvýšiť bezpečnosť cyklistov v regióne. Podľa časti textu petície trať stratila svoje po roku 1978 opodstatnenie a ani platné evakuačné dokumenty z pohľadu civilnej ochrany obyvateľstva nepočítajú s jej využitím, rovnako tak podnikateľské subjekty susediace so železnicou nemajú o jej využitie záujem.

Rezort dopravy chce mať podľa vyjadrenia hovorkyne k dispozícii všetky relevantné fakty a argumenty oboch strán v súvislosti so zamýšľaným projektom, rozhodnutie by malo padnúť až na ich základe. Obe strany možno v tejto súvislosti zasadnú za spoločný rokovací stôl, pričom svoje stanoviská budú mať možnosť prezentovať tak podporovatelia vybudovania cyklo-dopravnej komunikácie formou zrušenia trate, ako aj tí čo presadzujú vybudovanie cyklochodníka súbežne s traťou, prípadne iným vhodným spôsobom bez zrušenia trate.

„ŽSR sa k uvedenému zámeru združenia môžu oficiálne vyjadriť a stanoviť podmienky, za akých by bolo možné zámer projektu cyklotrasy už konkrétne realizovať až po tom, ako uvedená žiadosť združenia bude schválená a odobrí ju vlastník dráhy – Ministerstvo dopravy a výstavby SR,“ uviedla hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky Martina Pavliková, na naše otázky týkajúce sa posunu vo výstavbe cyklotrasy.

Momentálne patovú situáciu bude musieť rozriešiť Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky a tiež Železnice Slovenskej republiky. Od rozhodnutia závisia aktivity Združenia obcí Zelená cesta a ďalšie kroky smerujúce k získaniu finančných prostriedkov z Integrovaného regionálneho operačného programu, teda zo zdrojov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Európskeho fondu regionálneho rozvoja potrebných k výstavbe cyklotrasy.

-lt/Zdroj: Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Železnice Slovenskej republiky/Foto: archív-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články