Connect with us

Aktuality

Cyklochodník rozdelil diskutujúcich, vyčítajú mu najmä jeho šírku

Published

on

Cyklistický chodník vedúci cez obce Čachtice a Častkovce do Podolia bol dokončený len nedávno, diskutujúcich však rozdeľuje jeho šírka, ktorá sa pohybuje na úrovni 1,75 metra. Kým niektorí ju považujú za dostatočnú, podľa názoru iných je chodník nebezpečný a hrozia na ňom kolízie. Regionálne združenie obcí Dubová, ktoré združuje objednávateľov sa pre užšiu variantu rozhodlo kvôli množstvu vlastníkov okolitých pozemkov, ktorých vysporiadanie by bolo veľmi problematické. Chodníku, ktorého stavbu vysúťažila firma STRABAG, zatiaľ chýba zvislé i vodorovné dopravné značenie a nateraz čaká na kolaudáciu.

13631479_10154400341323746_5710110617965728223_n

„Situovanie a poloha stavby v danej lokalite vyplýva z požiadaviek a možností stavebníka, ktorý má možnosť pozemky prenajať, respektíve zakúpiť len v danej šírke. Pri riešení cyklochodníka v šírke 4 metra by nebolo možné majetkovoprávne vysporiadať všetky pozemky, ktorých by sa stavba dotýkala, preto sa zvolila varianta šírky 1,75 metra, čo je vhodnejšie pre majetkové usporiadanie . Poloha vyplýva tiež z výškových pomerov. Ak by sa chodník dal na opačnú stranu cesty, bolo by to investične náročnejšie, nakoľko z tejto strany komunikácie je spád z okolitých kopcov a bolo by nutné realizovať novú vsakovaco – odparovaciu priekopu, čo by bolo investične značne náročné. Tiež je z opačnej strany cesty podstatne viacej stromov a kríkov, preto bola zvolená táto alternatíva riešenia a umiestnenia cyklochodníka,“ píše sa v súhrnnej technickej správe vytvorenej spoločnosťou expensa.

Advertisement
Hello GPT

Chodník spájajúci obce Čachtice, Častkovce a Podolie nespĺňa síce normu 2,5 metra širky pre dvojsmernú cyklotrasu, ale využívaný by s trochou ohľaduplnosti a opatrnosti mohol byť v oboch smeroch. Vybudovaný bol na základe požiadaviek mikroregiónu a pomôcť by mal tak cestovnému ruchu, ale aj cyklistom, ktorí nebudú musieť na presun využívať frekventovanú cestu vedúcu z Piešťan do Nového Mesta nad Váhom.

-lt/Zdroj: facebook Čachtice, Úrad pre verejné obstarávanie/Foto: Čachtice-

Advertisement
Hello GPT
Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články