Cyklisti spôsobili oveľa viac nehôd ako pred rokom

13. mája 2014 Off Od

V apríli zaevidovali policajti zvýšený počet nehôd, ktoré zavinili cyklisti. Ich počet sa oproti minulému roku zvýšil o 60 %. Polícia vyzýva k opatrnosti aj korčuliarov.

cyklo senior

Menej skúsení cyklisti a  korčuliari spôsobujú vodičom podľa polície nemalé starosti. Zaváhanie alebo strata rovnováhy, nesprávny spôsob jazdy a neznalosť predpisov, môže zapríčiniť vážne dopravné nehody. V apríli zaevidovali policajti zvýšený počet nehôd, ktoré zavinili práve cyklisti. Ich počet je o 60 % väčší ako vlani.

„Cyklisti a chodci by nemali zabudnúť na reflexné oblečenie a doplnky. Cyklista je povinný počas jazdy na bicykli mimo obce použiť riadne upevnenú ochrannú prilbu. Ak je cyklistom osoba mladšia ako 15 rokov, táto povinnosť sa vzťahuje aj na jazdu v obci. Zároveň pripomíname, že cyklista ako vodič nesmie jazdiť na bicykli s alkoholom,“ uviedla policajná hovorkyňa Mária Kredatusová.

Niekoľko rád dala aj korčuliarom: „Polícia opäť apeluje najmä na chodcov a nemotorových účastníkov, aby zvýšili opatrnosť na cestách. Pripomíname, že pre osobu, ktorá sa pohybuje na kolieskových korčuliach, platia rovnaké predpisy ako pre chodcov.“

To znamená, že korčuliar ako chodec smie na jazdu použiť predovšetkým chodník, pritom nesmie ohroziť ani obmedziť ostatné osoby na chodníku.

Iba tam, kde chodník nie je (a nie je možné použiť ani cestičku pre cyklistov), alebo je neschodný, môže korčuliar na jazdu použiť ľavý okraj cesty.

„Samozrejmosťou by malo byť pre každého dodržiavanie zásady: Vidieť a byť videný,“ uzavrela hovorkyňa.

Zdroj: Krajské riaditeľstvo Policajného zboru SR Trnava