Connect with us

Aktuality

CT-čko pre nemocnicu je po novej súťaži o 600-tisíc drahšie

Published

on

Opis predmetu zákazky sa od toho z pred dvoch rokov nelíši. Nemocnica Alexandra Wintera už dlho potrebuje nový tomograf. Pre poruchovosť toho starého musia pacienti z Piešťan cestovať do iných miest.

[singlepic id=28515 w=520 h=340 float=center]

REKLAMA

kia akcia

Na obrovský rozdiel v cene nového CT upozornila včera TV Markíza. Keď v roku 2012 obstarával toto zariadenie bývalý riaditeľ Robert Mamrilla, tender mala vyhrať firma Siemens, ktorá ponúkala prístroj za 846-tisíc eur bez DPH. Teraz ho chce nemocnica kúpiť za takmer 1,6 mil. eur.

Základné požiadavky na predmet zákazky boli pritom veľmi podobné. V oboch prípadoch išlo o dodávku multidetektorového počítačového tomografu s akvizíciou minimálne 128 vrstiev. Víťazná firma mala zabezpečiť aj demontáž a likvidáciu starého CT, vypracovanie technologického projektu, inštaláciu, zaškolenie personálu a servis.

Podľa vyjadrenia bývalého riaditeľa nemocnice zrušila Správna rada NAW prvé verejné obstarávanie s odôvodnením, že „parametre CT sú príliš silné na piešťanskú nemocnicu.“ Robert Mamrilla to uviedol v novembri 2012. Krátko predtým menovalo ministerstvo zdravotníctva pod vedením Zuzany Zvolenskej (Smer-SD) nových členov správnej rady. Riaditeľkou NAW sa onedlho stala Mária Domčeková.

V súvislosti s obstarávaním nového CT aj inými problémami v nemocnici sme ju opakovane žiadali o rozhovor už v polovici septembra. Na odpovede si zatiaľ nenašla čas. Priestor na reakciu k včerajšej reportáži TV Markíza sme jej chceli dať aj dnes, na jej sekretariáte nám však povedali, že čerpá dovolenku. Stanovisko Márie Domčekovej uverejníme ihneď po jeho obdržaní.

Do aktuálneho verejného obstarávania sa prihlásili dve firmy. Meditecon a Medical Goup SK. Obe najprv ponúkli rovnakú cenu 1 599 990 eur. V elektronickej aukcii potom druhá menovaná znížila svoju ponuku na 1 595 890 eur s DPH a súťaž vyhrala.

Problémy s obstarávaním nového CT pre piešťanskú nemocnicu boli aj v roku 2012. Súťaž vtedy vyhral Siemens s najvyššou ponukou. Pri vyhodnocovaní mal zavážiť fakt, že jeho CT dokáže urobiť 384 obrázkov, zatiaľčo konkurencia uvádzala iba 128.  Taký veľký počet obrázkov je však možné získať iba dodatočným spracovaním. Ostatní účastníci súťaže preto považovali postup víťaza za nečestný.

Pacienti čakajú na nový tomograf už celé roky. Ten súčasný sa často kazí, preto ich lekári posielajú do Trnavy. Niekedy aj opakovane.

Článok bol 31. októbra o 17.20 h doplnený o stanovisko riaditeľky NAW Márie Domčekovej. Stanovisko prinášame v plnom znení, bez úprav zo strany redakcie:

„S účinnosťou od 24. 10.2014  je  CT pracovisko NAW n. o. mimo  prevádzky z dôvodu prebiehajúcich demontážnych prác a stavebných úprav a následnej inštalácie nového CT zariadenia. CT vyšetrenia akútne pre pacientov piešťanského regiónu zabezpečuje CT pracovisko FN Trnava. Predpokladaný termín začatia prevádzky nového CT zariadenia je plánovaný na 28.11.2014.

CT prístroj vysúťažený vo verejnom obstarávaní  prebiehajúcom v tomto roku je vyššej triedy s tomu zodpovedajúcimi technickými a funkčnými parametrami v porovnaní s predchádzajúcim  CT zariadením vysúťaženým v roku 2012. Typové označenie zariadenia vysúťaženého v roku 2014 : PHILIPS INGENUITY CORE 128. Nové CT zariadenie umožní rozšíriť škálu vyšetrení , kvalitnejšiu diagnostiku pacientov a je šetrnejšie k zdraviu pacienta.

Cena CT zariadenia  víťaza súčasného verejného obstarávania zahŕňa už aj financovanie kúpnej ceny po dobu 48 mesiacov  . V predchádzajúcom verejnom obstarávaní v roku 2012  táto dôležitá otázka nebola nijako riešená a musím upozorniť, že doriešenie  spôsobu financovania bolo pre celý proces obstarania nového CT zariadenia  kľúčové. Táto skutočnosť bola jedným z dôvodov zrušenia predchádzajúcej súťaže.“

Pozn. redakcie: Pôvodný titulok článku CT-čko pre nemocnicu je po novej súťaži o 750-tisíc drahšie bol dodatočne zmenený na CT-čko pre nemocnicu je po novej súťaži o 600-tisíc drahšie. Rozdiel v uvádzanej sume vznikol nezapočítaním DPH do ceny tomografu obstaraného v roku 2012. Za chybu sa ospravedlňujeme.

Text: Martin Palkovič Ilustr. foto: TV Karpaty

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články