Covid-19: V stredu pribudlo takmer 800 prípadov, platia nové opatrenia

Covid-19: V stredu pribudlo takmer 800 prípadov, platia nové opatrenia

1. októbra 2020 Off Od PNKYSK

Na Slovenku pribudlo za uplynulý deň rekordných 797 pozitívnych prípadov koronavírusu, urobených bolo 9 170 testov, čo je taktiež doterajší rekord. Informoval o predseda vlády Igor Matovič, údaje za jednotlivé okresy zatiaľ nie sú známe.

Od štvrtka 1. októbra platia na Slovensku nové protiepidemické opatrenia, ktoré vydal Úrad verejného zdravotníctva SR. Povolené sú len hromadné podujatia do 50 osôb vrátane organizátorov a účinkujúcich. To znamená, že ak bude účinkujúcich alebo športovcov 50, podujatie sa musí zaobísť bez divákov. Počas predstavení je zakázané jedenie a pitie nápojov, platí šachovnicové sedenie v každom druhom rade.

Aj naďalej sú zakázané hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania. Nesmú sa konať ani svadobné oslavy, plesy, kary, stužkové slávnosti.

Výnimku zo zákazu konania hromadných podujatí majú zasadnutia a schôdze orgánov verejnej moci, mestské a obecné zasadnutia sa preto môžu uskutočniť.

Do obchodov je stále možný vstup iba s prekrytým nosom a ústami, pri vchode si treba dezinfikovať ruky alebo použiť jednorazové rukavice. Počet zákazníkov v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jeden zákazník na 10 metrov štvorcových predajnej plochy.

Prevádzky verejného stravovania môžu byť otvorené len do 22.00 h. Výnimku majú donáškové služby a výdaj cez okienko. Jedlá a nápoje je možné konzumovať výhradne postojačky.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR