Covid-19: Rúška v školách do konca septembra, podujatia s ďalšími obmedzeniami

Covid-19: Rúška v školách do konca septembra, podujatia s ďalšími obmedzeniami

13. septembra 2020 Off Od PNKYSK

Pandemická komisia vlády a konzílium odborníkov vyhodnotili nosenie rúšok v školách ako veľmi efektívnu ochranu pred šírením koronavírusu. Zároveň sprísnili pravidlá pre konanie hromadných podujatí.

Od 1. októbra bude môcť byť v zelených okresoch na exteriérových podujatiach maximálne 200 ľudí, na interiérových iba 100. Ak bude daný región vyhodnotený z pohľadu šírenia koronavírusu ako viac rizikový a bude mať oranžovú alebo červenú farbu, podujatia konané vonku bude môcť navštíviť 100 ľudí a vnútorné akcie 50 ľudí.

Okres Piešťany aj všetky okolité okresy sú aktuálne zelené, teda najmenej rizikové.

Taktiež úrady od 1. októbra obmedzia počet účastníkov svadieb, bude ich môcť byť maximálne tridsať.

Už od 16. septembra Pandemická komisia vlády navrhuje zákaz usporadúvania hromadných podujatí v prevádzkach verejného stravovania a v ubytovacích zariadeniach (hoteloch), s výnimkou svadieb a karov. Vzniknúť má tiež semafor pre duchovnú službu – teda monitorovanie rizikovosti pre bohoslužby podľa regionálnej miery epidemiologického rizika.

Zároveň je predĺžená povinnosť nosiť rúška aj v triedach na školách u žiakov druhého stupňa, na stredných a vysokých školách do konca septembra 2020. Na prvom stupni základných škôl je nosenie rúšok vysoko odporúčané.

„Našou zodpovednosťou je, aby sme nezvyšovali riziko prenosu tohto ochorenia na starších a seniorov. Práve nosením rúšok chránime nielen seba, ale i ostatných,“ zdôvodnil nové opatrenia minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR Foto: Martin Ričány/piestany.sk