Connect with us

Aktuality

Čo s deťmi cez prázdniny? V Piešťanoch pomôžu školské kluby

Published

on

Školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Piešťany aj počas tohtoročných letných prázdnin pomôžu so starostlivosťou o deti. Vychádzajú tak v ústrety rodičom, ktorí túto pomoc potrebujú, ale aj deťom, ktoré chcú stráviť príjemné chvíle so svojimi spolužiakmi a kamarátmi. V Piešťanoch bude počas prázdnin otvorený určitý čas školský klub na každej základnej škole v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.

Základná škola F. E. Scherera bude mať družinu v prevádzke celý mesiac júl od 7.30 hod. do 15.30 hod. „Pre deti máme pripravené športové aktivity, pri ktorých využijeme školský dvor a ihrisko. S deťmi otestujeme fit-park neďaleko školy, tiež detské ihrisko na sídlisku JUH a detské ihrisko „Žihadielko“ na Vážskej ulici.

Pre tých odvážnejších bude výzvou street workoutové ihrisko, tiež na Vážskej ulici. Športové aktivity a poznávanie prírody doplníme vychádzkou na lodenicu. V oblasti prírody si urobíme vychádzku náučným chodníkom do Malej Vrbiny, kde budeme poznávať stromy, kríky, kvety a drobný hmyz. V rámci tejto vychádzky budeme čerpať energiu a silu zo stromov: „Objím svoj strom“. Nechýbať bude ani kôrové kreovanie – prenášanie zaujímavej štruktúry kôry stromov na papier,“ informuje vedenie školy.

Deti navštívia Strednú záhradnícku školu a pozrú si jej botanickú záhradu, jazierka a skleníky. „Nezabudneme na obľúbenú súťaž v piškvorkách, riešenie hlavolamov, krížoviek a na tvorivé dielne. Tu deti prejavia svoj talent a nápaditosť. Vyrábať budeme postavičky z látky a molitanu, podľa vlastného výberu môžu deti kresliť, maľovať a to s využitím rôznych výtvarných techník. Chýbať nebude ani maľovanie na tvár, či kreslenie na chodník. Svoje zážitky, dojmy, skúsenosti, poznatky a práce budeme prezentovať aj na facebookovej stránke ŠKD pri ZŠ F. E. Scherera, kde samozrejme zverejníme aj zaujímavé zábery z našich aktivít,“ dodáva vedenie školy.

Deti budú mať zabezpečený teplý obed a pitný režim, no desiata a olovrant budú už v réžii starostlivých rodičov. 

Základná škola Brezová bude mať školský klub pre deti v termíne od 1. do 17. júla 2020. Počas desiatich prázdninových dní deťom vytvoria rozmanitý program v priestoroch školy, ale najmä na školskom dvore a v átriu. Zamerať sa chcú na pohybové aktivity, súťaže na rozvoj fyzickej zdatnosti  a ak počasie dovolí, budú deti najviac času stráviť na čerstvom vzduchu. V prípade nepriaznivého počasia budú pre deti pripravené kreatívne aktivity, súťaže, kvízy, spoločenské a konštruktívne hry. Plánujú aj spoluprácu s mestskou knižnicou.

Pre deti bude zabezpečený pitný režim a obed v školskej jedálni. Škola bude tiež zabezpečovať aktuálne hygienické opatrenia.

Základná škola Holubyho otvára činnosť školskej družiny od 6. do 24. júla. Deťom ponúkne program, ktorý sa týka histórie Piešťan. Plánujú navštíviť Balneologické múzeum, Vojenské historické múzeum, Elektrárňu, pamiatky v meste. Deti zažijú zábavné putovanie po Piešťanoch, hry spojené s povesťami o meste, alebo workshopy v knižnici.

Strava bude vlastná, aby v prípade pekného počasia mohli deti odchádzať zo školy na dlhší čas.

Základná škola Vajanského privíta deti v školskom klube od 1. do 14. júla.

Základná škola Mojmírova otvorí ako jediná v meste školský klub deťom v auguste. Počas desiatich pracovných dní od 10. do 21. augusta sa deti zabavia pri didaktických a spoločenských hrách, alebo v tvorivých dielňach. Čaká ich tiež celodenný výlet do Bojnej a poldňový na Lido spojený so športovými aktivitami. Zasúťažiť si budú môcť v športovej olympiáde, oddýchnuť pri relaxačných a jogových cvičeniach. Čas so svojimi kamarátmi strávia prechádzkami do okolia školy, návštevou galérii a mestskej knižnice. Pozvaný hosť, autorka detských kníh, deťom bude čítať na čerstvom vzduchu v tráve. Deťom bude zabezpečený obed.

Zdroj: piestany.sk

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články