Connect with us

Aktuality

Čo priniesli zmeny v parkovaní? Napríklad aj 177 percentný nárast tržieb

Published

on

Od začiatku augusta vstúpili do platnosti zmeny vo všeobecne záväznom nariadení o podmienkach státia v zóne dopravného obmedzenia a plateného parkovania na území mesta Piešťany. Aktuálnym výsledkom je opticky nemej áut na parkovisku Nálepkova, pričom reálne ich počas dňa zaparkuje v centre viac ako v minulosti a výrazné zvýšenie vybraného parkovného. Konkrétne na parkovisku Nálepkova bol medziročný nárast za mesiac september 177 percent.

Parkovisko Nálepkova je po zmenách opticky menej naplnené, ale celkový počet áut, ktoré tu počas dňa zaparkuje stúpol.

Zmeny v parkovaní mali nastať v dvoch krokoch. Prvým bolo zvýšenie cien parkovného od začiatku augusta. Druhým malo byť rozšírenie zón plateného parkovania. To sa malo udiať od 1. novembra. Na septembrovom rokovaní však zastupiteľstvo schválilo návrh vedenia piešťanskej radnice a posun termínu na máj budúceho roka. 

Od štvrtka 1. augusta stúpla všeobecná cena parkovného na území mesta o 20 percent, z 0,5 eur na 0,6 eur za hodinu. Cena parkovného v lokalitách  Rázusova a  Eden stúpla na  dve eurá za hodinu. Na parkovisku Nálepkova vodiči zaplatia po novom namiesto 50 centov jedno euro za hodinu. Navyše počas pracovných dní  na tomto parkovisku neplatia parkovacie karty.

Radnica dôvodila, že cieľom prijatých opatrení je, aby doprava v centrálnej zóne bola plynulejšia a možnosť zaparkovať vozidlo dostupnejšia. „Zmeny sa budú postupne vyvíjať tak, aby priniesli optimálne riešenia do parkovacej politiky mesta – v záujme odľahčenia mesta od neúmerného počtu áut v centre mesta. Sme kúpeľné mesto, musíme už konečne niečo robiť aj pre ochranu ovzdušia v centre a tým aj pre zdravie našich obyvateľov,“ informovalo pri zavedení zmien vedenie Mesta Piešťany.

V realite je výsledkom vytlačenie áut s parkovacími kartami z parkoviska Nálepkova, ktorých vodiči následne hľadajú iné možnosti parkovania, napríklad v uliciach priľahlých centru mesta. Uvoľnila sa tak kapacita parkoviska v centre, kde teraz parkuje celkovo väčší počet áut. Zvýšenie ceny a zvýšenie počtu automobilov na parkovisku sa prejavilo v náraste tržieb. Kým tržby v auguste 2018 boli na parkovisku Nálepkova 17056 eur, v auguste tohto roka dosiahli hodnotu 38269 eur. To predstavuje medziročný nárast 124 percent. V septembri tržby na parkovisku Nálepkova poklesli na 27732 eur, avšak percentuálny nárast v porovnaní so septembrom roku 2018 bol ešte vyšší. Medziročne sa tržby zvýšili o 177 percent.

Parkovisko Nálepkova sa podieľa na celkových tržbách za parkovanie v meste Piešťany výrazným spôsobom. V septembri sa tu vybralo približne 28000 eur, kým na ostatných mestských spoplatnených parkovacích miestach boli tržby len niečo cez 8-tisíc eur.

Porovnanie zmien výberu parkovného v dvoch mesiacoch v r. 2018 a 2019

  Nálepkova Celkom
8/2018 17.056 23.661
8/2019 38.269 46.093
Zvýšenie o 124% 95%
     
9/2018 9.994 15.146
9/2019 27.732 36.273
Zvýšenie o 177% 139%

Zdroj: Služby mesta Piešťany

Tržby z parkovného sú príjmom mestskej organizácie Služby mesta Piešťany. Podľa riaditeľky Hany Dupkaničovej je na porovnávanie a odôvodnenie ešte skoro. Realitou je však podľa jej vyjadrenia zvýšenie výberu parkovného o viac ako 100 %. „Je to v nadväznosti na upravené parkovné na parkovisku Nálepkova, ktoré bolo zvýšené o 100 % a v uliciach mesta, o 20 %, príp. o 100 % (podľa lokality) a tiež vo väčšom počte platiacich vozidiel,“ konštatovala H. Dupkaničová. 

Text a foto: -th-

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články