Connect with us

Aktuality

Čo bude ďalej? Letisko má podľa najnovších informácií peniaze približne do konca júla

Published

on

Mesto Piešťany informovalo v stredu 17. mája prostredníctvom svojich webových stránok o stretnutí týkajúcom sa budúcnosti letiskovej spoločnosti, na ktoré neprišli zástupcovia Trnavského samosprávneho kraja a ani Ministerstva dopravy Slovenskej republiky. Týkať sa malo najmä záverov z ekonomickej analýzy, ktorú si nechala piešťanská radnica vypracovať a zástupcovia mesta ich chceli prezentovať akcionárom ešte pred plánovaným mimoriadnym valným zhromaždením. Zisťovali sme, prečo sa stretnutie nakoniec neuskutočnilo a ako vidia budúcnosť letiska akcionári. Podľa vyjadrenia hovorcu Trnavského samosprávneho kraja Patrika Velšica disponuje letisková spoločnosť finančnými zdrojmi len do konca júla.

„Výsledky tejto analýzy plánovalo Mesto Piešťany prezentovať na spoločnom stretnutí všetkých akcionárov aj členov manažmentu letiska, ktoré bolo zvolané na deň 16.5.2017 a na ktorom sa mali zúčastniť aj autor štúdie a odborní garanti. Nakoľko sa na pripravovanom stretnutí zástupcovia ostatných dvoch akcionárov, Trnavského samosprávneho kraja ani ministerstva dopravy, nezúčastnili, Mesto Piešťany im predmetnú analýzu zaslalo poštou a navrhlo ďalší termín spoločného stretnutia na termín 29.5.2017,“ informovala včera hovorkyňa Eva Bereczová prostredníctvom webu mesta.

„Ministerstvo dopravy a výstavby SR bolo o plánovanom stretnutí 16. mája informované, ale vzhľadom na iné urgentné povinnosti, zástupca ministerstva ospravedlnil svoju neúčasť na stretnutí, o čom informoval primátora mesta Piešťany. V súčasnosti ministerstvo analyzuje materiály, ktoré mu boli predložené akcionárom Mesto Piešťany v rámci prípravy rokovania valného zhromaždenia zvolaného na 31.05.2017, aby sme následne zaujali stanovisko,“ uviedla Karolína Ducká, riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

Úrad Trnavského samosprávneho kraja potvrdil prijatie materiálu týkajúceho sa návrhu ďalšieho postupu pri stabilizácii prevádzky spoločnosti Letisko Piešťany. Ekonomickú analýzu od spoločnosti L&L.com dostal podľa hovorcu Patrika Velšica úrad TTSK vo štvrtok 18. mája ráno. O dôvodoch, kvôli ktorým sa zástupcovia akcionára TTSK nezúčastnili plánovaného stretnutia, krajský hovorca neinformoval. Uviedol, že TTSK zatiaľ nedostal písomne žiadnu pozvánku na 29. mája. Podľa jeho vyjadrenia by sa v tomto termíne malo uskutočniť MVZ, ktoré bude zvolané na podnet akcionára – mesta Piešťany, pravdepodobne s rovnakým obsahom.

„Letisko disponuje finančnými zdrojmi zhruba do 31. 7. 2017. Je zbytočné baviť sa o plánoch na roky 2018/19, prípadne o tendroch na výber strategického partnera (v trvaní zhruba jeden rok), ak nebude premyslený systém financovania letiska vzhľadom na doterajšiu nemožnosť vyfinancovať jeho existenciu z letovej prevádzky a komerčnej činnosti. Rovnako nie je možné rokovať po dvoch neúspešných kolách s bankami o poskytnutí úveru, nakoľko celý majetok mimo infraštruktúry je zablokovaný v prospech akcionára Mesto Piešťany,“ uviedol vo vyjadrení hovorca TTSK Patrik Velšic.

Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky ako minoritný akcionár Letiska Piešťany, vlastní približne 20-percentný balík akcií, nemá však zastúpenie ani v dozornej rade a ani v predstavenstve letiskovej spoločnosti. Nemôže tak rozhodovať o aktivitách letiska, odmenách na riadiacich postoch a do veľkej miery ani ovplyvňovať strategické rozhodnutia. V obdobnej situácii je i Mesto Piešťany. Finančné prostriedky na prevádzku letiska od roku 2008 poskytujú iba dvaja akcionári, konkrétne Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky a Trnavský samosprávny kraj, v roku 2017 štát pomohol sumou 258 122 eur a TTSK poskytol cez spoločnosť SMS TTSK pôžičku vo výške 400 000 eur.

„Vo všeobecnosti možno konštatovať, že letiskovým spoločnostiam prevádzkujúcim malé letiská by pomohlo zlepšiť súčasnú situáciu zvýšenie prevádzkových výkonov, či už zavedením pravidelných leteckých spojení alebo sezónne nepravidelné lety do rôznych dovolenkových destinácií. Taktiež by zlepšilo ich situáciu aj zabezpečenie dostatočných finančných prostriedkov na ich prevádzku, či investície do infraštruktúry. Avšak otázka zvýšenia prevádzkových výkonov a zlepšenia hospodárenia je predovšetkým úlohou manažmentov jednotlivých letiskových spoločností,“ dopĺňa Karolína Ducká.

Manažment spoločnosti tvorí trojčlenné predstavenstvo. Jeho členmi sú  predseda TTSK Tibor Mikuš,  vedúci oddelenia medzinárodných vzťahov, protokolu a komunikácie TTSK Juraj Štaffa a Michal Merga, ktorý pôsobí aj v strojárenskej spoločnosti Way Industries v portfóliu Slavia Capital.

„Máme za to, že o riešeniach, ktoré analýza ponúka, je potrebné debatovať ešte pred konaním samotného mimoriadneho valného zhromaždenia, ktoré je zvolané na 31.5.2017. Veríme, že ostatní akcionári naše pozvanie na stretnutie príjmu a pripoja sa tak k našej ambícii ozdravenia spoločnosti a záchrany letiska,“ informovala Eva Bereczová.

-lt/Zdroj: Mesto Piešťany, Trnavský samosprávny kraj, Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky/Foto: archív-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články