Connect with us

Aktuality

Cirkus Metropol spôsobil vlnu nevôle u niektorých obyvateľov

Published

on

Cirkus Metropol, ktorý sa momentálne nachádza pri OD Prior vyvolal u niektorých obyvateľov mesta vlnu nevôle. Pri potoku Dubová v tejto oblasti Mesto buduje cyklochodník, a tak sa zúžil priestor, ktorý mohli cirkusanti využiť. Maringotky, nákladné autá i cirkusový stan sú momentálne rozložené aj na chodníku vedľa objektu. Časť obyvateľov rušia taktiež zvuky exotických zvierat. Väčšina plochy, na ktorej sú cirkusanti rozložení, patrí obchodnému domu, z mestských pozemkov došlo k zabratiu asi 20 metrov štvorcových chodníka, ktorý sa nachádza pri panelákoch. Obyvatelia sa pre tentokrát musia vyzbrojiť zvýšenou trpezlivosťou a na prekonanie úseku zvoliť radšej inú cestu. Cirkus by sa mal podľa zástupkyne jeho prevádzkovateľa v budúcnosti rozložiť na Vrbovskej ulici.

cirkus

„Mesto má možnosť len neprenajať verejné priestranstvo. Cirkus sa však momentálne nachádza na pozemku OD Prior. K záberu verejného priestranstva dochádza na ploche približne 20 m2 – časť chodníku (je tam umiestnená časť prívesu). Komunikácia by zostala nepriechodná aj v tom prípade, keby mesto záber priestranstva nepovolilo.
Obyvateľom, ktorí sú nespokojní, preto odporúčame osloviť prenajímateľa – v tomto prípade je to OD PRIOR. Ak majú pochybnosti o splnení hygienických a iných noriem, môžu sa obrátiť napríklad na Štátnu veterinárnu správu alebo Regionálny úrad verejného zdravotníctva Trnava,“ informovala v správe na webovej stránke mesta hovorkyňa Eva Bereczová.

11011523_1077539608946768_1745999447483263389_n

Foto: Jan Honzo Pavelka

„Cirkus je roztiahnutý od stavby cyklochodnika až po tesnú blízkosť steny budovy Priora. Komu patrí ten chodník? Kto im dal povolenie na zatarasenie jedinej cestičky pre peších? Jednoducho sa tade nedá prejsť. Ja som išla cez stred. Pustili sa do mňa, ja do nich. Niekoľko strážnych psov na ukotvenej metrovej reťazi sa išlo zblázniť. To sme naozaj tak chudobní, aby sme pre peniaze – ovšem, ak za to vôbec platia – obetovali každý kúsok zelene a slušného správania? A čo obyvatelia tejto lokality nie su platcami daní? Nemá z nich mesto väčší príjem, ak sú spokojní? A čo naši poslanci za tento obvod, dá sa s tým niečo robiť? Vynorilo sa mi príliš veľa otázok naraz… zastavila ma až tupá bolesť na hrudi, neskôr na hlave a teraz smútok a hanba, že si neviem rady,“ opísala svoje pocity na sociálnej sieti obyvateľka mesta.

„Mesto konanie podujatí typu cirkus zakázať paušálne nemôže. Zákon o verejných kultúrnych podujatiach hovorí len o tom, že obec môže zakázať podujatie, ktoré sa má konať na mieste, kde by jeho účastníkom hrozilo závažné nebezpečenstvo pre ich zdravie, alebo kde by konanie podujatia obmedzovalo verejnú dopravu alebo zásobovanie obyvateľstva,“ tvrdí E. Bereczová.

Podľa ďalšieho vyjadrenia hovorkyne pracovníci mestského úradu kontaktovali zástupkyňu spoločnosti, ktorá cirkus prevádzkuje a tá informovala, že už v budúcnosti nebude svoje zariadenia umiestňovať pri OD PRIOR. „Oveľa vhodnejšou alternatívou pre tento typ podujatí je priestor pri čerpacej stanici na Vrbovskej ceste,“ končí správa zverejnená Mestom Piešťany.

V komentároch na našej facebookovej stránke sa objavilo viacero nahnevaných príspevkov od obyvateľov mesta. Poukazovali na zákaz cirkusov v neďalekom Hlohovci, výzvy na bojkot i veľká nevôľu a nesúhlas s tým, ako je vôbec možné, že bolo dovolené uzavretie chodníka.

-red/Zdroj: piestany.sk, Foto: Jan Honzo Pavelka-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články