Filmový festival Cinematik uzatvoril prvú dekádu a na slávnostnom ceremoniáli udelil po desiatykrát ceny. Tie dostali Peter Strickland za film Motýle, Martin Štrba a jeho vlna vs breh, časozberný dokument Ladislava Kaboša Farby piesku a diváci ohodnotili ako najlepšie dielo Xaviera Dolana Mami!. Nie všetci režiséri si kvôli povinnostiam mohli prísť prevziať cenu osobne, ale Španiel Jaime Rosales si pre cenu Rešpekt do Domu umenia prišiel. Záverečným filmom festivalu bolo dielo Mateja Mináča – Očami fotografky a na jeho predstavení sa zišlo veľké množstvo členov výrobného tímu.

IMG_0280_resize

 

„Mám veľkú radosť z toho, že tu môžem byť pri príležitosti 10. výročia toto festivalu, dostalo sa mi tej cti byť jeho čestnou riaditeľkou. Takže k tej jednotke, k tomu prvému ročníku pribudla už nula a ja jej zo srdca želám, aby tam pribudla aspoň ešte jedna nula. Všetkým vám prajem dobrý večer,“ povedala čestná riaditeľka festivalu Božidara Turzonovová.

IMG_0225_resize15 európskych filmových kritikov rozhodlo, že víťazom sekcie Meeting Point Europe sa stane film anglického režiséra Petra Stricklanda Motýle o vzťahu zberateľky motýlov a jej milenky, ktoré žijú vo svojom svojbytnom a trochu výstrednom svete na chátrajúcom šlachtickom sídle. Porotu zaujala táto štýlová kinofilná lahôdka vyznačujúca sa podmanivou erotickou atmosférou a výraznou hudobnou zložkou. Cenu Meeting Point Europe Award si Peter Strickland prevzal v Piešťanoch osobne.

IMG_0256_resize

IMG_0234_resize

Druhá súťaž Cinematik.doc zameraná na aktuálnu slovenskú dokumentárnu tvorbu pozná takisto svojho víťaza. Medzinárodná porota v zložení Ania Szczepanska, Eva Tomanová a Martin Palúch udelila snímke vlna vs. breh Cinematik.doc – Cenu Literárneho fondu spojenú s finančnou prémiou v hodnote 600 eur. Režisér a kameraman Martin Štrba vykreslil v tomto živelnom dokumente generáciu študentov a ich spoločné chápanie umeleckej fotografie v 80. rokoch na pražskej FAMU. IMG_0194_resizeIMG_0195_resize

Cinematik uviedol tento rok až tri premiéry slovenských filmov. Jedna z nich patrila aj najnovšiemu dokumentárnemu filmu Ladislava Kaboša, Farby piesku, ktorá získala Cenu primátora. Téma časozberného dokumentu o životnom príbehu zdravotnej sestry, ktorá 20 rokov pracovala líbyjskej nemocnici je v kontexte súčasných udalostí veľmi aktuálna a naliehavá.

IMG_0097_resizeIMG_0118_resizeIMG_0125_resizeDivácke hlasovanie o najlepší film stále prebieha a momentálne si najlepšie počína kanadská snímka Xaviera Dolana Mami!, ktorá vyhrala na festivale v Cannes Cenu poroty. V sekcii Eye on Films zameranej na prvé a druhé filmy mladých režisérov, zatiaľ návštevníkov najviac oslovil noirový film Krutý francúzskeho režiséra Erica Cherrièra.

IMG_0071_resizeIMG_0079_resize

10. ročník Cinematiku priniesol viac ako 160 filmov a množstvo sprievodných podujatí. Tento rok si piešťanský festival vytýčil za cieľ “objavovať nové svety” a v duchu tohto hesla priblížil svojím navštevníkom aktuálnu katalánsku kinematografiu a jej výrazné režisérske osobnosti. Hlavným hosťom sa tak stal katalánsky režisér Jaime Rosales, ktorý si prevzal cenu Rešpekt.

IMG_0148_resize

IMG_0158_resize

IMG_0153_resize

IMG_0160_resize

IMG_0299_resize

-lt/Tlačová správa: Ján Plišnák-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972