Connect with us

Aktuality

Cinematik 2016 sa pozrie na Nemecko: predstaví dielo Wima Wendersa či nastupujúcu generáciu režisérskych talentov

Published

on

Jedenásty ročník Filmového festivalu Cinematik 2016, ktorý sa bude konať v Piešťanoch od 13. do 18. septembra prináša svojim priaznivcom prvé novinky. Okrem dvoch súťažných sekcií Meeting Point Europe a Cinematik.doc sú súčasťou festivalu aj informatívne sekcie, ktoré organizátori od jubilejného desiateho ročníka rozdelili do troch základných celkov. V jednom z nich sa tento rok zamerali na nemeckú kinematografiu. Prinesú napríklad výber z diela režiséra Wima Wndersa, ktorý patrí k výrazným predstaviteľom tzv. Nového nemeckého filmu, ale zmapujú aj súčasnú generáciu mladých režisérskych talentov.

Informácie poskytol pre PNky umelecký riaditeľ festivalu Vladimír Štric: „Od jubilejného 10. ročníka Cinematiku v roku 2015 sú informatívne sekcie sú rozdelené do troch základných celkov. V prvom celku  festival približuje slovenskému publiku európske filmové krajiny a ich tvorcov. Tento rok Cinematiku je zameraný na nemeckú kinematografiu. Predstavíme ju prostredníctvom retrospektívnej sekcie jedného z najvýraznejších nemeckých predstaviteľov tzv. Nového nemeckého filmu Wima Wendersa (sekcia Rešpekt). Plus v rámci sekcie Wim Wenders Carte Blanche premietneme jeho osobný výber filmov, diel ktoré formovali jeho režisérsku osobnosť. Súčasný mladý nemecký film mapuje sekcia Nemecko pod lupou: Rozlúčka so včerajškom, ktorú kurátorsky zostavil Oliver Baumgarten, programový riaditeľ nemeckého filmového festivalu Max Ophüls Preis (Saarbrücken), festivalu zameraného na objavovanie mladých nemeckých režisérskych talentov. Nemecký fokus 11. ročníka MFF Cinematik je organizovaný v spolupráci s Goetheho Inštitútom v Bratislave.“

Tvorcovia festivalu – zľava: V. Štric, P. Konečný a T. Klenovský v roku 2015 získali Cenu primátora Piešťan za kultúrny počin

Druhý celok bude  podľa V. Štrica opäť venovaný aktuálnym trendom v domácej a svetovej kinematografii a jeho súčasťou je sekcia nových slovenských filmov pod názvom Čo dom dal, ďalej výber najlepších filmov podľa šéfredaktora portálu Kinema v sekcii pod názvom Kinema Choice a pre debutujúcich režisérov z ponuky rovnomennej siete, ktorej je MFF Cinematik členom, je určeným výber Eye on Films.Zvláštne uvedenie prinesie filmy, ktoré sa nezmestili do jednotlivých sekcií, no bola by škoda, ak by o ne náš festivalový prišiel,“ dopĺňa.
Ako ďalej uvádza umelecký riaditeľ festivalu, tretí celok prinesie „oddychové“ filmy premietané v tradičných kamenných kinách ale, aj v alternatívnych priestoroch a bude obsahovať polnočnú sekciu Za hranicou kultu, tentokrát venovanú žánru fantasy, chýbať nebude ani tradičná mini-sekcia filmov pre deti Cinematik Jr. či open air kino, Kino Kúpele a pod.

IMG_9901_resizeOdbornou súčasťou festivalu sú už tradične súťažné sekcie:
Meeting Point Europe – súťaž európskych celovečerných filmov, produkovaných v rokoch 2015 a 2016, pričom finálny výber 10 premietaných filmov vzniká na základe hlasovania panelu európskych filmových kritikov a festivalových dramaturgov.

V sekcii Cinematik.doc budú súťažiť celovečerné dokumenty, ktoré mali premiéru v období jedného roka pred festivalom. Filmy posudzuje medzinárodná porota filmových kritikov a tvorcov. Víťaznému filmu je udelená Cena Literárneho fondu Cinematik.doc.

-inf-, ilustr. foto: archív, video: Daniel Dluhý – You Tube

Čítajte tiež: Vladimír Štric: Piešťany sú ideálne festivalové mesto

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články