Milé deti, ak ešte nemáte úplne jasno v tom, čo vlastne by ste chceli v dospelosti robiť, tak zoberte rodičov a príďte 20. októbra od 10.00 h do 16.00 h do Mestského kultúrneho strediska na A. Dubčeka 27 v Piešťanoch. Materské centrum Úsmev v spolupráci s Mestom Piešťany pre Vás pripravilo zábavno-vzdelávacie podujatie „Čím budem, keď vyrastiem II. …“.


Máte jedinečnú šancu si vyskúšať aké zodpovedné je povolanie lekára. Pokúsite sa stanoviť správnu diagnózu na základe informácií od chorého pacienta a niektoré informácie o zdravotnom stave si budete musieť zistiť prostredníctvom odborných úkonov aj sami. Jedine komplexný obraz o aktuálnom zdravotnom stave pacienta vám pomôže naordinovať tú správnu liečbu a predpísať správne lieky.

Ako lekárnik budete musieť rozhodnúť o náhrade predpísaného lieku, či už z dôvodu šetrenia financií chorého alebo z dôvodu aktuálneho nedostatku lieku na trhu. Oboznámite platiaceho o výhodách vernostných kariet a ich systéme používania.

V nemocnici sa nevyhnete urgentnému príjmu a zistíte aká náročná je sesterská starostlivosť o pacientov na lôžkovom oddelení. Otestujete sa, či by ste zvládli prepravu pacienta na invalidnom vozíku, vyskúšate si chôdzu s barlami, previazanie rany a veľa ďalších zdravotníckych úkonov pod dozorom vysoko odborných pracovníkov.

O výhodách pravidelného čistenia zúbkov a používaní správnej techniky a správnych pomôcok Vám prídu porozprávať členovia Slovenského spolku študentov zubného lekárstva. Na makete protézy si vyskúšate tie správne ťahy pri umývaní zúbkov. A prisľúbili, že prezradia ako je to vlastne s tou „zúbkovou vílou“.

Chlapci sa môžu tešiť na príslušníkov policajného zboru, mestských policajtov či vojakov v podobe členov klubu vojenskej histórie ČSĽA. Policajti Vám priblížia náplň ich práce, ktorá sa nesie v duchu „pomáhať a chrániť“. Umožnia Vám vyskúšať si policajnú výstroj a výzbroj. Tí odvážnejší si môžu obliecť protiúderový komplet, ochrannú balistickú vestu, vyskúšať si donucovacie prostriedky pri zatýkaní či zadržiavaní podozrivej osoby. Policajti vám taktiež zdôraznia dôležitosť rešpektovania dopravných predpisov a dodržiavanie bezpečnosti v cestnej premávke. Keďže Piešťany sú mestom cyklistov, oprášite si vedomosti o tom, čo všetko je povinnou výbavou účastníka cestnej premávky. Objasnia význam hesla „vidieť a byť videný“ a akú životne dôležitú úlohu zohráva pripútanie sa počas jazdy v aute. A taktiež Vám vyvrátia mýtus o tom, že neposlušné deti berú policajti. Policajti zadržiavajú iba ľudí, ktorí nerešpektujú zákony a páchajú nelegálnu činnosť. Členovia klubu vojenskej histórie ČSĽA Vám poodhalia povolanie vojaka, jeho úlohy a význam dôsledného plnenia rozkazov.


A zo záchranných zložiek to ešte stále nebude všetko. Deti sa môžu tešiť na ukážku Kynologického záchranárskeho zboru Slovenskej republiky. Títo profíci už majú za sebou nejedno úspešné vyhľadávanie. Hľadanie stratených ľudí psíkmi za doprovodu psovodov môžu zažiť deti na vlastnej koži. Cvičení psíkovia budú pri ukážkach hľadať ukryté deti, ktoré sa však vopred oboznámia so spôsobom ako psík ohlasuje, že našiel hľadanú osobu. Psovodi im vysvetlia prečo je dôležité, aby psík štekal a ukážu im, že aj keď psík šteká, nie je nebezpečný, nehryzie a nemusia sa ho vôbec báť – ba naopak, že tento psík ich prišiel zachrániť. Deti, ktoré majú problém s dôverou k psíkom môžu nadviazať prvý kontakt prostredníctvom hladkania psíkov, hádzania loptičky psíkom alebo iba sledovaním záchranárskej ukážky.

No a to ani zďaleka nie sú všetky povolania, na ktoré sa môžu deti tešiť. Ďalšie rovnako zaujímavé povolania, ktoré budú súčasťou podujatia si spomenieme v ďalšom článku.

MC Úsmev

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972