Connect with us

Aktuality

Čím budem, keď vyrastiem – deti povolania môžu skúsiť na vlastnej koži

Published

on

Milé deti, ak ešte nemáte úplne jasno v tom, čo vlastne by ste chceli v dospelosti robiť, tak zoberte rodičov a príďte 20. októbra od 10.00 h do 16.00 h do Mestského kultúrneho strediska na A. Dubčeka 27 v Piešťanoch. Materské centrum Úsmev v spolupráci s Mestom Piešťany pre Vás pripravilo zábavno-vzdelávacie podujatie „Čím budem, keď vyrastiem II. …“.


Máte jedinečnú šancu si vyskúšať aké zodpovedné je povolanie lekára. Pokúsite sa stanoviť správnu diagnózu na základe informácií od chorého pacienta a niektoré informácie o zdravotnom stave si budete musieť zistiť prostredníctvom odborných úkonov aj sami. Jedine komplexný obraz o aktuálnom zdravotnom stave pacienta vám pomôže naordinovať tú správnu liečbu a predpísať správne lieky.

Ako lekárnik budete musieť rozhodnúť o náhrade predpísaného lieku, či už z dôvodu šetrenia financií chorého alebo z dôvodu aktuálneho nedostatku lieku na trhu. Oboznámite platiaceho o výhodách vernostných kariet a ich systéme používania.

V nemocnici sa nevyhnete urgentnému príjmu a zistíte aká náročná je sesterská starostlivosť o pacientov na lôžkovom oddelení. Otestujete sa, či by ste zvládli prepravu pacienta na invalidnom vozíku, vyskúšate si chôdzu s barlami, previazanie rany a veľa ďalších zdravotníckych úkonov pod dozorom vysoko odborných pracovníkov.

O výhodách pravidelného čistenia zúbkov a používaní správnej techniky a správnych pomôcok Vám prídu porozprávať členovia Slovenského spolku študentov zubného lekárstva. Na makete protézy si vyskúšate tie správne ťahy pri umývaní zúbkov. A prisľúbili, že prezradia ako je to vlastne s tou „zúbkovou vílou“.

Chlapci sa môžu tešiť na príslušníkov policajného zboru, mestských policajtov či vojakov v podobe členov klubu vojenskej histórie ČSĽA. Policajti Vám priblížia náplň ich práce, ktorá sa nesie v duchu „pomáhať a chrániť“. Umožnia Vám vyskúšať si policajnú výstroj a výzbroj. Tí odvážnejší si môžu obliecť protiúderový komplet, ochrannú balistickú vestu, vyskúšať si donucovacie prostriedky pri zatýkaní či zadržiavaní podozrivej osoby. Policajti vám taktiež zdôraznia dôležitosť rešpektovania dopravných predpisov a dodržiavanie bezpečnosti v cestnej premávke. Keďže Piešťany sú mestom cyklistov, oprášite si vedomosti o tom, čo všetko je povinnou výbavou účastníka cestnej premávky. Objasnia význam hesla „vidieť a byť videný“ a akú životne dôležitú úlohu zohráva pripútanie sa počas jazdy v aute. A taktiež Vám vyvrátia mýtus o tom, že neposlušné deti berú policajti. Policajti zadržiavajú iba ľudí, ktorí nerešpektujú zákony a páchajú nelegálnu činnosť. Členovia klubu vojenskej histórie ČSĽA Vám poodhalia povolanie vojaka, jeho úlohy a význam dôsledného plnenia rozkazov.


A zo záchranných zložiek to ešte stále nebude všetko. Deti sa môžu tešiť na ukážku Kynologického záchranárskeho zboru Slovenskej republiky. Títo profíci už majú za sebou nejedno úspešné vyhľadávanie. Hľadanie stratených ľudí psíkmi za doprovodu psovodov môžu zažiť deti na vlastnej koži. Cvičení psíkovia budú pri ukážkach hľadať ukryté deti, ktoré sa však vopred oboznámia so spôsobom ako psík ohlasuje, že našiel hľadanú osobu. Psovodi im vysvetlia prečo je dôležité, aby psík štekal a ukážu im, že aj keď psík šteká, nie je nebezpečný, nehryzie a nemusia sa ho vôbec báť – ba naopak, že tento psík ich prišiel zachrániť. Deti, ktoré majú problém s dôverou k psíkom môžu nadviazať prvý kontakt prostredníctvom hladkania psíkov, hádzania loptičky psíkom alebo iba sledovaním záchranárskej ukážky.

No a to ani zďaleka nie sú všetky povolania, na ktoré sa môžu deti tešiť. Ďalšie rovnako zaujímavé povolania, ktoré budú súčasťou podujatia si spomenieme v ďalšom článku.

MC Úsmev

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články