Connect with us

Aktuality

Chodníky v Kocuriciach trochu ako v Kocúrkove?

Published

on

Projekt rekonštrukcie chodníkov v Kocuriciach, ktorý odštartovalo mesto začiatkom augusta, má vraj viaceré nedostatky. Na tie najdôležitejšie, ako napríklad chodník naplánovaný na opačnej strane ako jestvujúci, chýbajúca dlažba pri vjazdoch do domov, či porušená norma pri prečerpávacej nádrži, upozornil vedenie mesta a poslancov  Michal Trnovec z Piešťan. Keď so svojimi pripomienkami predtým oslovil mestský úrad, vraj mu povedali, že sa nedá už nič robiť.

dlazba1Reagoval preto aj na FB stránke primátora Miloša Tamajku na článok o kocurickom projekte a na stránke Odkaze pre starostu. Na komentár a fotky sa mu podľa jeho slov ozvala hovorkyňa mesta s návrhom na stretnutie s primátorom, zatiaľ však k nemu nedošlo.

„Projekt, ktorý je vyhotovený a mal som možnosť ho vidieť, si dovolím tvrdiť, že bol vypracovaný bez toho, aby sa pán projektant vôbec prišiel pozrieť na miesto realizácie. Ináč by nemohol spraviť také chyby aké sú,“ tvrdí M. Trnovec v príspevku z 11. augusta. „Napríklad chodník je naprojektovaný na opačnej strane ako je už hotový chodník. Malo by to logiku, na tejto strane je autobusová zastávka.“ Ďalší problém nastal, keď pred jedným domom ostal osadený plynomer v polovici chodníka. Vtedy mesto zareagovalo. „Daný problém sa mi podarilo v spolupráci s Ing. Kováčom a vedením mesta vyriešiť, za čo sa im chcem poďakovať a poďakovať sa Ing. Kováčovi (vedúci referátu majetku mesta, pozn. redakcie) za profesionálny prístup. No totálne nezmyselné je, že chodník pri každom dome je prerušený, a tam, kde je vjazd do dvora, ostáva pôvodný terén.“ Podľa neho chodníky, ktoré sa stavali v minulosti boli súvislé a pozemok predsa patrí mestu, myslí si M. Trnovec. Prerušenia chodníka sú pri aktuálnej realizácii v oboch úsekoch, ktoré sa robia a celkovo ich je dvanásť.

„Okrem toho pred jedným vjazdom (viď. foto) bola poškodená dlažba pri prácach, ktorú museli aj tak rozobrať, upraviť terén a znovu položiť. Preto nerozumiem, prečo keď už to museli rozoberať a upravovať podklad, sa nemohla položiť nová dlažba. To by až o toľko predražilo celú investíciu?“ pýta sa obyvateľ mesta.

11834852_10153165055470208_4287537941064485984_oĎalej poukazuje na chodník pri prečerpávacej kanalizačnej nádrži. „Norma hovorí o minimálnej šírke chodníka 1,3 metra, v odôvodnených prípadoch 0,9 m. Chodník v tom mieste bude mať cca 70 cm,“ hovorí M. Trnovec.

11875091_10153165064870208_5404465090178072704_oNevidí sa mu i odvodnenie komunikácie, či riešenie výškových rozdielov, ktoré stavebná firma „odbila“ použitím štrku: „…zasypanie jamy štrkom medzi komunikáciou a chodníkom, to má byť akože drenáž na odvodnenie vody z komunikácie? Uvedomujete si kde bude všade ten štrk. Alebo to je len provizórne ( niekoľko ročné ) riešenie?“ pýta sa Michal, ktorému sa tiež nezdá, ako je možné, že pri elektronickom tendri na výstavbu chodníkov mesto ušetrilo 40-tisíc eur. „To mi chce niekto tvrdiť, že firmy išli do súťaže s tak obrovskou maržou? Asi sotva. Čiže potom je jasné, že cena sa podarila vysúťažiť o toľko nižšia len na úkor kvality a rozsahu prác.“

dlazba kvalitaObrátil sa preto na primátora so žiadosťou, aby sa uskutočnilo stretnutie dotknutých obyvateľov Kocuríc a zástupcov mesta. Chce, aby sa veci doriešili, ešte kým rekonštrukcia nie je ukončená.

prevýšenie cesty a chodníkaO vyjadrenie sme požiadali i mestský úrad v Piešťanoch. Podľa odpovede, ktorú nám zaslala prednostka Dáša Reháková, kompetentní pracovníci do Kocuríc chodia niekoľkokrát týždenne a komunikujú s obyvateľmi.

„Výstavba chodníkov v Kocuriciach sa realizuje na základe projektovej dokumentácie, ktorá bola vyhotovená v roku 2001,“ píše prednostka. Prvá etapa prác bola dokončená o dva roky nato. V tomto roku projekt mesto aktualizovalo a začalo s druhou etapou stavby chodníkov na Dudvážskej ulici a Družstevnej ulici.

K problému odvádzania vody mesto prednostka vysvetľuje: „V Kocuriciach na jestvujúcej komunikácií nie sú vybudované dažďové vpuste a nie je vybudovaná dažďová kanalizácia.“ Dažďová voda z cesty by tam mala vsakovať do podložia pri ceste. „Toto technické riešenie je zachované aj pri projekte chodníkov. Na vsakovanie dažďovej vody sú vytvorené vsaky pri komunikácií, ktoré sú zo štrku. Výška obrubníka na chodníku je osádzaná realizátorom stavby na výšku vrcholu cestnej komunikácie, aby dažďová voda stekajúca z komunikácie nepretekala cez chodník smerom ku domom a nezaplavovala im pozemky.“

Podľa prednostky pôvodný stav chodníka pri vjazdoch do domov vraj požadovali niektorí domáci a projektant ich požiadavky rešpektoval. „V súčasnej dobe sa vedenie mesta zaoberá nespokojnosťou niektorých občanov s týmto riešením a z tohto dôvodu prehodnocuje s projektantom možnosti dláždenia chodníkov aj v mieste vjazdov do rodinných domov,“ informovala D. Reháková. O možnostiach riešenia tejto situácie bude podľa nej mesto s obyvateľmi hovoriť.

Prečerpávacie zariadenie podľa kompetentných nie je možné preložiť, tak ako to urobili pri plynomeroch. Zúženie chodníka, ale vraj má nie 50 ale 70 cm a ide len o veľmi krátky úsek, o ktorom je reč.

-ad-, foto: M. Trnovec

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články