Connect with us

Aktuality

Chladenie na zimnom štadióne dosluhuje, mesto má rozhodnúť o investícii

Published

on

Zástupcovia mesta sa vo štvrtok 7. mája stretli priestoroch hokejového štadióna s prezidentom klubu ŠHK 37 Jaroslavom Lušňákom, ktorý ich chcel informovať, v akom stave je chladenie, a prečo je nutná oprava strojovne. Názorná ukážka problematických častí, ale i nových priestorov vybudovaných klubom, trvala vyše dvoch hodín. Prítomní diskutovali aj o prínose hokeja pre naše mesto, ale najmä o investícii do opravy alebo výmeny chladenia, bez ktorej je budúcnosť Havranov otázna. Konečné rozhodnutie zatiaľ nepadlo. 

IMG_6892_resize

Stretnutia sa zúčastnili aj zástupcovia firmy Frost Service, ktorá sa zaoberá montážou a servisom chladiacich zariadení. Podieľali sa na stavbe a opravách na štadiónoch vo Zvolene, Žiline, Púchove, Martine a mnohých ďalších mestách.  Táto spoločnosť už niekoľko rokov vykonáva servis chladiacich častí piešťanského zimného štadióna a tak jej predstavitelia účastníkom prehliadky vysvetlili rôzne technické detaily.

IMG_6966_resize

REKLAMA

bio dia web baner 300x300 apr15

Odhadované náklady na renováciu strojovne sa podľa ich stanoviska pohybujú na hranici 120 tisíc eur. Problém je však ten, že zariadenie funguje na už zastaranom princípe nepriameho chladenia, ktoré si vyžaduje vysoké energetické náklady. Pri priamom chladení by sa podľa Frost Service dalo ušetriť až päťdesiat percent prostriedkov vynaložených za energie.

Prechod na priame chladenie má  háčik. Naraz so strojovňou by sa museli kompletne vymeniť aj hracia plocha a chladiace trubice. Ak by sa to robilo po častiach, strojovňa by sa musela prispôsobiť súčasným inštaláciám na nepriame chladenie. Následná výmena chladiaceho systému rúrok a betónového povrchu by zase v budúcnosti závisela od technického riešenia strojovne. Štadión by tak zostal na systéme nepriameho chladenia. Výmena povrchu a strojovne naraz si však vyžiada omnoho väčšiu investíciu vo výške až 700 tisíc eur.

IMG_6904_resize

Podľa Jaroslava Lušňáka betónový povrch hracej plochy bude kvôli opotrebovaniu materiálu a jeho rozpadu nutné vymeniť  v horizonte maximálne piatich rokov. Do budúcnosti by teda bolo ekonomickejšie s opravou strojovne pristúpiť aj k výmene povrchu hracej plochy.

Nájsť v mestskom rozpočte voľnú sumu v spomínanej výške sedemstotisíc eur je viac menej nemožné, a nakoľko podpora zo strany štátu nie je vôbec doriešená, musel by byť mestský rozpočet zaťažený pôžičkou. Diskusia medzi poslancami, viceprimátorom a zástupcom klubu sa následne odohrávala okolo prínosu hokeja. J. Lušňák hovoril o nedostatočnej podpore zo strany mesta, ktorá je za uplynulé roky najmenšia na Slovensku. Investície, ktoré klub doteraz realizoval na zimnom štadióne realizoval z vlastných zdrojov a sponzorských príspevkov. Hovorilo sa aj o návratnosti investície, či o možnostiach splácania úveru. Jedným zo spomenutých argumentov bolo, že hmotný prínos nie je to jediné, na čo by sa malo prihliadať, ale dôležitý je aj rozmer výchovy talentov a dobrého mena, ktoré Piešťanom hokejisti nepochybne robia.

„Ozaj sa tu natíska otázka, aby sme si povedali, či vôbec máme na to peniaze, aby sa to tu robilo alebo nie. Keď nemáme na to, tak povedzte – nie sú peniaze, sadneme si za stôl a budeme sa rozprávať, čo bude ďalej. Lebo ja na to tiež nemám a za dnešného stavu, keď som v neistote vo vzťahu mesto – hokejový klub, ani nemienim do toho investovať, to poviem na rovinu. A hlavne tú istotu nemám z toho dôvodu, ako dopadla tréningová hala…,“ povedal prítomným svoj názor  Jaroslav Lušňák.

IMG_6903_resize IMG_6917_resize IMG_6924_resize IMG_6932_resize IMG_6934_resize IMG_6938_resize IMG_6947_resize IMG_6989_resize IMG_6994_resize IMG_6995_resize IMG_7013_resize

-lt-

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články