Chcete mať krajšie sídlisko, priložte ruku k dielu

Chcete mať krajšie sídlisko, priložte ruku k dielu

21. marca 2014 Off Od PNky.sk

Pred necelým rokom sa uskutočnila brigáda, počas ktorej vyčistili a skrášlili ihrisko na Staničnej ulici obyvatelia priľahlých bytoviek. Keďže akcia mala pozitívny ohlas u viacerých Piešťancov, účastníci vlaňajšej brigády sa rozhodli tento rok okrem opätovného zorganizovania brigády na Staničnej, osloviť aj obyvateľov iných piešťanských sídlisk a v spolupráci s OZ Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany zorganizovať upratovanie viacerých ihrísk.

w29032014 Brigada sidliska plagat vseo

„Ihrisko medzi bytovkami na Staničnej a ulicou Andreja Hlinku plánujeme upratať a skrášliť v sobotu 29. marca. Brigáda začína o 9:00 h a je pokračovaním vlaňajšej iniciatívy rodičov detí, ktoré ho používajú. Vlani sme upratali a nechali namaľovať na betónové plochy pekné kresby, ktoré ihrisku dodali úplne nový „šmrnc“. Vytvorila sa tu postupne komunita a pre naše deti sme zorganizovali počas roka aj ďalšie akcie,“ hovorí Marián Bucko, ktorý je obyvateľom sídliska. Kedže je tiež členom OZ Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany, ktoré sa v Piešťanoch snaží posúvať veci vpred, prišiel s iniciatívnou rozšíriť tieto aktivity aj na ďalšie sídliská. „U nás sa brigáda osvedčila, okrem praktického výsledku, ktorý je vidno, sa vďaka stretávaniu začala viac rozvíjať komunikácia a vzťahy medzi susedmi. Je super, že už nie sme iba anonymnými ľuďmi,“ zhodnotil M. Bucko.

REKLAMA

Banner_skriabanie

Organizátori brigády sa streli s názormi, že prečo by mal niekto suplovať prácu Služieb mesta Piešťany. „Tu nejde o suplovanie práce niekoho iného. Vnímame to trošku inak. Okrem už spomenutých vecí, majú takéto upratovania aj výchovný efekt a zmysel. Našim cieľom je naučiť deti vážiť si veci okolo seba, naučiť ich, že odpadky patria do koša a toto je jedno z praktických „cvičení“. Keď vidia, že veci sa nespravia samé a aj oni priložia ruku k dielu, majú k čistote a verejným priestorom úplne iný vzťah,“ vysvetľuje M. Bucko.

Ak máte chuť aj vy na svojom sídlisku v rovnakom termíne, či inom, zorganizovať podobnú brigádu a potrebujete pomôcť napíšte na procivitate@procivitete.sk alebo volajte 0908 400 363. Členovia OZ Pro Civitate vám pomôžu so zabezpečením propagácie, či plagátmi a v spolupráci s Mestom Piešťany zabezpečia taktiež odvoz vyzbieraného odpadu, pokiaľ by sa nevošiel do nádob, ktoré sú na sídlisku. Radi vám tiež zodpovedia praktické otázky v súvislosti zo zorganizovaním brigády a upratovania.

Ako to vyzeralo vlani na Staničnej a A. Hlinku sa môžete pozrieť tu.

Autor: th