Connect with us

Aktuality

Cestovný ruch v Piešťanoch by mala podporiť regionálna karta

Published

on

Piešťany od winterovských čias žili predovšetkým z kúpeľníctva a cestovného ruchu. V poslednej dobe je však stále viac zrejmé, že zaspali na vavrínoch a aj malé dedinky robia pre podporu rozvoja cestovné ruchu viac, než svetoznáme kúpeľné mesto. Primátor Piešťan Remo Cicutto sa ako člen ZMOSU vlani podieľal na tvorbe zákona o cestovnom ruchu. Ten mal pomôcť rozvoju turizmu, avšak nová vláda zákon, ktorý mal byť účinný od 1. januára 2011 stopla, pre nejasnosti vo financovaní pri realizácii zákona v praxi a pripravuje jeho novelu. Aj napriek tomu, že zákon o podpore cestovného ruchu zatiaľ nefunguje, v Piešťanoch si dvaja ľudia povedali, že treba začať niečo robiť.

Prevádzkovateľ kempingu Jozef Dodo Pullmann a minuloročný kandidát na post primátora Piešťan Jozef Drahovský, sa rozhodli zrealizovať projekt regionálnej karty s názvom Piešťany Region Card. Ponúkajú spoluprácu a riešenie problémov spoločným marketingovym prístupom a oslovovaním zákazníkov. Karta by mala zahrňovať [singlepic id=11281 w=320 h=240 float=left]poctivé, kvalitné prevádzky rôzneho druhu, pričom jej vlastníkmi by sa mali stať turisti, návštevníci piešťanského regiónu, ale aj samotní obyvatelia Piešťan a okolia, ktorí vďaka nej získajú zľavy v partnerských prevádzkach. Prevádzky naopak získajú marketingovú podporu. O pláne realizovať tento projekt hovorili minulý týždeň s primátorom Remom Cicuttom, ktorý vyjadril ochotu Mesta Piešťany podporiť ho.

„Piešťany vždy boli a aj by mali byť mestom cestovného ruchu. Potenciál na iné aktivity máme tiež, avšak mali by sme čerpať z toho, čo je pre nás najtypickejšie. Podľa nášho názoru je to práve cestovný ruch. Zdá sa nám, že doteraz sa preň robilo málo, preto prichádzame s ponukou spolupráce vrámci projektu regionálnej karty. Nebudeme prví na svete ani v Európe a dokonca ani prví na Slovensku. Budeme však prví v našom regióne. Účelom karty je zvýšiť zaujímavosť regiónu a jednotlivých prevádzok,“ vysvetľuje Jozef Drahovský. Držitelia karty si budú môcť uplatňovať zľavy v partnerských prevádzkach po celý rok od zakúpenia karty. Informačné materiály budú mať zdarma. Cieľom projektu Piešťany Region Card je rozvoj a napredovanie cestovného ruchu v regióne piešťanského okresu. Mal by zahrňovať prevádzky, ktoré sú vyhľadávané turistami, ktorí sa rozhodli navštíviť región, ale aj tie, ktoré sú vyhľadávané samotnými obyvateľmi, čo podľa Doda Pullmanna robí tento projekt iným, než sú ostatné podobné projekty. „Ako podnikateľ v oblasti cestovného ruchu očakávam od projektu regionálnej karty zvýšenie návštevnosti, zvýšenie ziskov, skvelú reklamu pre svoju prevádzku a vytvorenie povedomia, že prevádzka zapojená v projekte je zárukou kvality,“ hovorí D. Pullmann.

Iniciátori projektu predpokladajú výraznú spoluprácu so samosprávou. Chcú spolupracovať s mestom ako aj s okolitými obcami a spoločne odstraňovať to, čo cestovný ruch brzdí. V pláne je aj Festival cestovného ruchu v Piešťanoch. Toto podujatie by malo každoročne oceniť najlepšie hodnotené prevádzky zaradené do projektu regionálnej karty, malo by informovať podnikateľov o nových trendoch v gastronómii, hotelierstve a o možnostiach zisku dotácií pre cestovný ruch. Okrem prednášok by sa vrámci podujatia mali konať tiež prezentácie gastro noviniek a kultúrnospoločenské aktivity.

Karta by sa mala predávať na vybraných miestach, kde by si zákazník osobne mohol prezrieť informačné materiály a získať informácie. Druhou alternatívou je predaj prostredníctvom formuláru na webovej stránke projektu. Predpokladá sa, že cena karty bude 10 eur. Na pondelok 4. apríla je naplánované stretnutie záujemcov o spoluprácu vrámci Piešťany Region Card v KSC Fontána. Predaj kariet by sa mal začať od 1. mája tohto roku.

Text a ilustračné foto: Tomáš Hudcovič

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články