Cestári nainštalovali na nebezpečnom úseku cesty II/507 semafory, ktoré v pravidelných intervaloch púšťajú automobily z oboch smerov. Úsek, ktorý bol uzavretý od včerajšieho večera spojazdnili približne o 15.20 h.

cesta

Autá ani autobusy nemali na časť cesty medzi Piešťanmi a Ratnovcami prístup kvôli zosuvu pôdy, ktorý začal na Červenej veži v utorok 7. januára približne o 13.00 h. Do večera sa tam na komunikáciu vedúcu k hotelom aj rodinným domom zosypalo približne 1 500 metrov kubických hliny.

Na miesto prišli geológovia, podľa ktorých treba svah odvodniť. To môže trvať aj niekoľko dní. Doprava pod Červenou vežou bude prinajmenšom dovtedy obmedzená. Autá tam na krátkom úseku môžu prechádzať iba v jednom jazdnom pruhu. Premávku riadia mobilné semafory.

Cestujúci na autobusových linkách medzi Piešťanmi a Hlohovcom museli kvôli uzatvoreniu cesty celý deň prechádzať popri Váhu pešo. Za uzatvoreným úsekom ich čakali autobusy, ktorými pokračovali ďalej. Podľa jedného z cestujúcich, ktorí tadiaľ prešli ako poslední, spôsobil zosuv asi polhodinové meškanie do práce.

Oficiálna obchádzková trasa pre automobily viedla cez obce Svrbice, Šalgovce a Radošina, ale miestni vodiči si krátili cestu aj cez obec Banka, okolo cintorína. Ak sa v noci nestane nič nepredvídateľné, cesta pod Červenou vežou bude pre autá aj autobusy otvorená v obmedzenom režime aj v nasledujúcich dňoch.

svah

Z fotografie, ktorú nám poskytli hasiči, je zrejmé, že svah sa zosunul v tesnej blízkosti rodinného domu

„V súčasnosti zasahujúce hasičské jednotky odstraňujú následky zosuvu pôdy a vykonávajú monitoring svahu. Aj naďalej sú zaznamenávané malé pohyby svahu, ktoré však nepredstavujú riziko,“ informoval Tomáš Bílik, hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave.

Ďalej dodal, že zosuv pôdy prebiehal v troch fázach a zastavil sa až včera večer, po tom čo sa uvoľnil veľký kus svahu na pozemku pri rodinnom dome. „Na stavbe boli následnou obhliadkou zistené trhliny. Dôvod vzniku prasklín v obvodovom plášti stavby je predmetom skúmania.“

Podozrenie, že zosuv spôsobila voda z vodovodného potrubia sa podľa jeho slov nepotvrdilo. Hasiči aktuálne svah odvodňujú.

Text a foto: Martin Palkovič

 

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972