Connect with us

Aktuality

Ceny základných potravín by sa mali od 1. januára znížiť

Published

on

Vláda novelizovala zákon o DPH a od 1. januára by sme tak mali zaplatiť za desať druhov základných potravín z pôvodných 20 len 10 percent dane z pridanej hodnoty. Úprava sa týka chleba, mlieka a mliečnych výrobkov, rýb, hovädzieho, bravčového, kozieho i ovčieho mäsa a hydiny, dohromady viac ako sto rôznych výrobkov. Ceny budú v obchodoch po Novom roku zobrazované duálne, aby sa predišlo tomu, že obchodníci si zvýšia maržu a k reálnemu poklesu sumy by v obchodoch nedošlo. Ak by sme dnes nakúpili základné potraviny v hodnote 20 eur, po zajtrajšku za ne zaplatíme len 18 eur.

Na Slovensku sa už znížená DPH uplatňuje na knihy a viaceré druhy kompenzačných pomôcok, či liekov. Od 1. januára má stáť menej aj mäso z hovädzích zvierat okrem mäsa z divých hovädzích zvierat,  bravčové mäso, mäso z oviec alebo kôz, okrem mäsa z divých oviec a kôz, mäso a jedlé droby z domácej hydiny, ostatné mäso a jedlé mäsové droby, mäso a jedlé droby z domácich králikov, živé ryby – len sladkovodné okrem ozdobných rýb, rybie filé a ostatné rybie mäso (tiež mleté), čerstvé, chladené alebo mrazené. Okrem mäsa sa zníži daň aj na mlieko, smotanu, maslo a chlieb, neobsahujúci pridaný med, vajcia, syr alebo ovocie.

Podobný model ako sa bude od zajtra uplatňovať na Slovensku má už napríklad Rakúsko, ale sumy, ktoré zaplatia Európania na DPH sa značne líšia. Rovná daň bez zníženia je zavedená len v Dánsku, kde je 25-percentná a tiež v Bosne a Hercegovine, kde zaplatia ľudia 17-percentnú DPH. Susedné Maďarsko má v rámci Európy najvyššiu DPH, ktorá je tam vo výške až 27 percent. Paradoxne najlepšie podmienky má bohaté Švajčiarsko, kde je vrchná sadzba dane len 8 percent a znížená sa pohybuje medzi 2,5 až 3,8 percentami. Podrobný prehľad jednotlivých krajín a ich sadzieb nájdete nižšie.

Albánsko
20% 10% 10%: lieky a zdravotnícke potreby

Anglicko
20% 5%, 0% 5% potreby pre malé deti, niektoré energeticky úsporné materiály.
0%: potraviny, knihy, lieky, zdravotnícke potreby, osobná doprava, noviny

Belgicko
21% 12%, 6% 12%: potraviny.
6%: základné potraviny, voda, lieky, zdravotnícke potreby, knihy, noviny, vstupné na kultúrne a športové podujatia, ubytovacie služby

Bielorusko
20% 10%, 0.5% –

Bosna a Hercegovina
17% – –

Bulharsko
20% 9% –

Cyprus
18% 8%, 5% 8% ubytovacie služby. 5% základné potraviny, knihy, lieky, zdravotnícke potreby, osobná doprava, noviny, vstupné na kultúrne a športové podujatia

Česká republika
21% 15%, 10% 15%: základné potraviny, osobná doprava, noviny, vstupné na kultúrne podujatia, ubytovacie služby
10% knihy, lieky a zdravotnícke potreby

Čierna hora
19% 7% 7% základné potraviny, lieky a zdravotnícke potreby, ubytovacie služby, plyn

Dánsko
25% – bez zníženej sadzby

Estónsko
20% 9% 9% knihy, lekárske a farmaceutické potreby, ubytovacie služby

Fínsko
24% 14%, 10% 14% základné potraviny. 10%: knihy, lekárske a farmaceutické potreby, vstupné na kultúrne a športové podujatia, ubytovacie služby

Francúzsko
20% 10%, 5,5% 2,1% 10% knihy, osobná doprava, vstupné na kultúrne športové podujatia, ubytovacie služby.
5,5%: lieky a zdravotnícke, základné potraviny
2,1% noviny,

Grécko
23% 13% , 6.5% 13% potraviny, lieky a zdravotnícke potreby, vstupné na kultúrne a športové podujatia.
6.5% knihy, noviny, ubytovacie služby

Holandsko
21% 6% 6% potraviny, knihy, lieky a zdravotnícke potreby, osobná doprava, vstupné na kultúrne a zábavné podujatia, ubytovacie služby, ubytovanie

Chorvátsko
25% 13%, 0% 13%: cestovný ruch, noviny. 0%: základné potraviny, lieky a zdravotnícke potreby

Írsko
23% 13.5%,9%,4.8%, 0% 13.5%: lieky a zdravotnícke potreby. 9%: noviny, kultúrne a športové podujatia, ubytovacie služby
4.8%: potraviny
0%: čaj, káva, mlieko, chlieb, knihy, detské oblečenie a obuv, semená zeleniny a ovocia, krmivá pre zvieratá, pomôcky pre telesne postihnutých, ako sú invalidné vozíky, barly a načúvacie prístroje atď.

Island
25.5% 7% –

Kosovo
16% 0% 0% poľnohospodárskej produkuty, export

Litva
21% 9%, 5% 9%: knižky 5%: lieky a zdravotnícke potreby

Lotyšsko
21% 12% 12%: knihy, farmácia, medicína, noviny, ubytovacie služby

Luxembursko
17% 14%, 8%, 3% 14%: víno, plyn, reklama
6% energie, drevo používané na vykurovanie.
3%: základné potraviny, knihy, lieky a zdravotnícke potreby, doprava, noviny, vstupné na kultúrne a športové podujatia, ubytovacie služby

Macedónsko
18% 5%,0% 5%: základné jedlo, lieky a zdravotnícke potreby, verejná doprava.

Maďarsko
27%, 18% , 5% 18% potraviny, ubytovacie služby.
5%: knihy, lieky a zdravotnícke potreby

Malta
18% 5%,7%, 0% 7%: ubytovacie služby
5%: knihy, lieky a zdravotnícke potreby, noviny, vstupné na kultúrne podujatia. 0%: základné potraviny a lieky

Moldavsko
20% 8%, 5%, 0% 8%: lieky a zdravotnícke potreby.
5%: plyn, základné potraviny.
0% potreby pre malé deti

Nemecko
19% 7% 7% základné potraviny, knihy, lieky a zdravotnícke potreby, osobná doprava, noviny, vstupné na kultúrne a zábavné podujatia, ubytovacie služby

Nórsko
25% 15%, 8% 15% jedlo a nealkoholické nápoje.
8% ubytovacie služby

Poľsko
23% 5%,8% 8% lieky a zdravotnícke potreby, osobná doprava, noviny, ubytovacie služby, reštaurácie, vstupné na kultúrne športové a zábavné podujatia. 5%: jedlo a nealkoholické nápoje

Portugalsko
23% 6%,13% 13% potraviny, poľnohospodárske potreby.
6%: základné potraviny, knihy, lieky a zdravotnícke potreby, noviny, ubytovacie služby, doprava

Rakúsko
20% 10% 10% základné potraviny, knihy, lieky, osobná doprava, noviny, vstupné na kultúrne a zábavné podujatia, ubytovacie služby

Rumunsko
24% 9%, 5% 9% knihy, lieky a zdravotnícke potreby, noviny, vstupné na kultúrne a zábavné podujatia, ubytovacie služby

Rusko
18% 10% 10%: základné potraviny, potreby pre malé deti, lieky a zdravotnícke potreby, knižky a časopisy.

Slovensko
20% 10% 10% knihy, lekárske, farmaceutické výrobky, lieky

Slovinsko
22% 9.5% 9.5% potraviny, knihy, lieky a zdravotnícke potreby, noviny, vstupné na športové kultúrne a zábavné podujatia, ubytovacie služby

Srbsko
20% 10% 0% 10% základné potraviny, lieky a zdravotnícke potreby, ubytovanie služby, plyn.
0%: dary, kultúrne podujatia

Španielsko
21% 10%,4% 10% lieky a zdravotnícke potreby, preprava osôb, vstupné na kultúrne športové a zábavné podujatia.
4%: základné potraviny, noviny

Švajčiarsko
8% 2.5-3.8% 2.5-3.8%: ubytovacie služby, potraviny, voda, lieky a zdravotnícke potreby, noviny, časopisy, knihy a vstupy na niektoré kultúrne podujatia.

Švédsko
25% 12%, 6% 12%: základné potraviny.
6%: knižky

Taliansko
22% 10%,4% 10% lieky a zdravotnícke potreby, doprava, vstupné na kultúrne podujatia, ubytovacie služby.
4%: potraviny, knihy

Turecko
18% 8%, 1% 8%: základné jedlo, lieky a zdravotnícke potreby.
1%: niektoré produkty poľnohospodárskej produkcie
Ukrajina 20% 0% 0%: knižky, lieky a zdravotnícke potreby

-lt/Zdroj:ako-uctovat.sk, podnikajte.sk-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články