Connect with us

Aktuality

Ceny primátora sú rozdané, slávnostný ceremoniál verejnosť neprilákal

Published

on

Kultúrno-spoločenské centrum Fontána sa dnes 21. marca popoludní zaplnilo významnými osobnosťami, ktoré v uplynulom roku reprezentovali mesto Piešťany v rôznych oblastiach. Primátor Miloš Tamajka ocenil napríklad Medzinárodný filmový festival Cinematik, Pavla Kaňuščáka, Martu Moravčíkovú a v oblasti športu si ocenenia Najlepší športovec odniesli Alexander Bóri, Jozef Metelka, Piešťanské Čajky a tiež dlhoročný tréner Miroslav Masár. Návrhy komisií na Mimoriadne ocenenie za komunitné aktivity a na Kultúrnu osobnosť roka primátor neakceptoval. Ceremoniálu sa zúčastnili prevažne sami ocenení, či ich blízki a i keď bolo podujatie voľne prístupné verejnosti, obyvatelia mesta sa ho vo väčšom počte nezúčastnili.

IMG_2856_resize Medzinárodnému filmovému festivalu Cinematik bola udelená cena za Kultúrny počin roka 2015. Z organizačného tímu prišli cenu prebrať Vladimír Štric, Peter Konečný a Tomáš Klenovský.

„Túto cenu si veľmi vážim a odzrkadľuje to asi najviac veľmi pozitívny vzťah, ktorý máme k mestu Piešťany. Sme tu veľmi radi a tento vzťah sa za tie roky pretavil do toho, že dnes robíme jeden z najvýznamnejších filmových festivalov na Slovensku, tak si držme palce, aby sme v tomto trende pokračovali,“ povedal o ocenení výkonný riaditeľ festivalu Cinematik Tomáš Klenovský.

„Ocenenie nás samozrejme veľmi teší, pretože mesto je pre nás najprirodzenejší a najbližší partner. Pravdu povediac, neviem si predstaviť, že by sme festival robili bez toho, aby sme našli podporu u primátora, poslancov a komisií, teda celej exekutívy mesta. Pre nás je to určitým spôsobom zadosťučinenie a ohodnotenie za to ako festival robíme. Podľa môjho názoru je to aj ocenenie za to, že sme sa stali súčasťou mesta, súčasťou života v meste a prinášame mestu Piešťany nejakú pridanú hodnotu,“ povedal umelecký riaditeľ festivalu Vladimír Štric.

IMG_2871_resize

Cena primátora v oblasti životného prostredia bola udelená lekárovi a ornitológovi Pavlovi Kaňuščákovi, ktorý sa už viac ako päťdesiat rokov aktívne venuje pozorovaniu vtákov. V sociálnej oblasti Cenu primátor udelil Marte Moravčíkovej, ktorá vyrástla v detskom domove a nezištne pomáha mnohým ľuďom s podobným osudom začleniť sa do života.

IMG_2916_resize

„Teším sa tomuto oceneniu a veľmi si túto poctu vážim. Vtáctvu som sa venoval od roku 1960, kedy som do Piešťan prišiel na umiestnenku, pretože vtedy bol ešte umiestnenkový systém. Mojim najobľúbenejším druhom sa za celé tie roky stal Strakoš červenohlavý teda Lanius senator, na tomto druhu som robil desať rokov a urobil som výskum celej jeho hniezdnej biológie. Verím, že som našiel aj svojho pokračovateľa, ktorým by mohol byť inžinier Branislav Matejovič, s ktorým momentálne spolupracujem,“ povedal o svojom ocenení Pavol Kaňuščák.

IMG_2900_resize

„Zhodnotili sme, že najlepšou voľbou pre ocenenie v oblasti životného prostredia je ornitológ Pavel Kaňuščák. Minulý rok sa dožil významného životného jubilea 80 rokov a vtáctvu sa venoval viac ako 50 rokov. To rozhodovanie bolo v tomto prípade veľmi jednoduché a som veľmi rád, že som mu Cenu primátora mohol odovzdať osobne,“ povedal o ocenení poslanec Peter Jančovič.

IMG_3016_resize

Medzi športovcami do 18 rokov získal titul Najlepší športvec kanoista Alexander Bóri. Ďalej si ocenenie vyslúžili vodnopólistka Barbora Baranovičová, triatlonisti Lýdia a Tadeáš Drahovský, lyžiar na tráve Adam Masár, šachista Elbek Matej Musaev, motokárový závodník Alex Nemec, plavkyňa Sára Nieplová, vodná lyžiarka Zuzana Oravcová a atlétka Naďa Urbanová. Kategóriu dospelých športovcov ovládol cyklista Jozef Metelka. Za ním sa umiestnili veslár Lukáš Babač, plavkyňa Veronika Kolníková, tenista Lukáš Lacko, atlétka Anna Matúšová, kanoista Matej Michálek, tenistka Magdaléna Rybáriková, cyklista Milan Tupý, vodná lyžiarka Zuzana Vráblová a hokejistka Gabriela Žitňanská.

IMG_3211_resize

„Oceňujem, že si na mňa mesto Piešťany spomenulo, veľmi si samotné ocenenie vážim. Povedal by som, že veľkou škodou je nízka účasť obyvateľov mesta, ktorí si na ceremoniál do tejto krásnej budovy kina Fontána nenašli cestu. Neviem, či to bolo nedostatočnou propagáciou alebo nezáujmom, ale ak by prišli, určite by boli hrdí na naše mesto a ľudí, ktorí ho vedia tak dobre reprezentovať,“ povedal o ocenení cyklista Jozef Metelka.

IMG_3199_resize

Najlepším kolektívom za rok 2015 sa stali Piešťanské Čajky, za ktorými nasledoval Klub vodného póla Kúpele Piešťany a mužské družstvo Tenisového klubu Kúpeľov Piešťany. V kategórii trénerov si ocenenie vyslúžil svojou dlhoročnou prácou na poste trénera lyžiarov a lyžiarov na tráve Miroslav Masár.

IMG_3160_resize

-lt-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články