Centroom oplocujú, časť plota hneď pod náporom vetra spadla. Projekt sanácie má stáť 36-tisíc eur

Centroom oplocujú, časť plota hneď pod náporom vetra spadla. Projekt sanácie má stáť 36-tisíc eur

3. novembra 2015 Off Od PNky.sk

Mestský úrad vo svojich priestoroch usporiadal v utorok popoludní tlačovú konferenciu ohľadom pokroku v sanačných opatreniach na CENTROOMe. Správca budovy spoločnosť BK Servis daroval vlastníkom oplotenie. Mesto zabezpečilo prevoz jednotlivých dielov a stavbu oplotenia prostredníctvom Služieb mesta Piešťany. Zástupca firmy Betoning Vladimír Benko momentálne vypracováva sanačný projekt a výsledná cena, ktorú budú musieť uhradiť majitelia bytov a priestorov v objekte, by sa mala vyšplhať až na 36000 eur bez DPH. Aká bude suma za samotnú sanáciu zatiaľ nie je známe. Plný plot zabezpečujúci okolie budovy bol postavený dnes popoludní. Pri nápore vetra však hneď jeho časť padla, a tak časť plota z plných dielov ešte večer vymieňali pracovníci Služieb mesta Piešťany za pletivové.

_MG_2048_w

Časť plného plota, ktorú začali stavať o 17-tej pod náporom vetra spadla.

_MG_2051_w

Niektoré plné diely, tak pracovníci SMP nahrádzali narýchlo pletivovými.

„Spoločnosť BK Servis previedla darom oplotenie na vlastníkov budovy Centroom. Mesto pomáha tým spôsobom, že momentálne zabezpečujeme prevoz dielov oplotenia k budove a zabezpečujeme vytýčenie ochranného pásma podľa projektu, ktorý bol mestu zo strany vlastníkov doručený. Takisto sme požiadali mestskú a štátnu políciu o súčinnosť,“ povedal o vývoji udalostí viceprimátor Michal Hynek.

Najdôležitejší pri celej realizácii sanačných prác je čas, pretože budova stále pracuje a jej statika sa postupne zhoršuje. Realizácia všetkých zabezpečovacích prác by mala prebehnúť v horizonte štyroch, maximálne piatich mesiacov. Otázne zostáva ako vyriešia vlastníci bytov problém ohľadom financovania. Náklady na realizáciu projektu sanácie sa totiž určite vyšplhajú do desiatok až stoviek tisíc eur, pričom momentálne majú v spoločnom fonde opráv sumu vo výške približne 10000 eur. Kľúčová je otázka zaplatenia za sanáciu a môže sa stať, že práce budú drahšie ako možnosti vlastníkov.

centroom (16)

20151102_121505_resize

IMG_2162_resize„Do budovy chodíme pravidelne kontrolovať jej stav a každým vkročením do budovy mám väčší a väčší rešpekt z celej tej situácie. Budova naozaj neustále pracuje, čo vidieť na prvý pohľad. Obyvatelia samozrejme dúfajú, že sa tam vrátime, sanácia prebehne čo najrýchlejšie a Centroom bude opäť obývania schopný. Veľmi sa v tomto smere spoliehame na kompetentných, že všetko bude spravené v prospech vlastníkov,“ povedal zástupca majiteľov bytov Miroslav Nevolný.

Projekt oplotenia a vytvorenia ochrannej zóny okolo budovy realizuje firma Stanio, ktorej konateľom je Vladimír Pauer, bratranec vedúceho Oddelenia stavebných služieb a rozvoja mesta Ivana Pauera. Mesto Piešťany nebolo objednávateľom projektu, podieľalo sa len sprostredkovaním a náklady 800 eur za jeho vytvorenie museli zaplatiť vlastníci bytov.

IMG_2159_resize

Ivan Pauer – vedúci oddelenia stavebných služieb a rozvoja mesta

„Je to môj bratranec, s ktorým sa stretneme tak raz za 5-10 rokov. V podstate ide o to, že som hľadal firmu, ktorá by nám bola schopná operatívne vytvoriť sanačný projekt. Oslovili sme niekoľko firiem, žiaľ, ani jedna do tejto veci nechcela ísť. Povedzme si pravdu – legislatívne nám chýba jasné stanovenie toho, čo v takýchto prípadoch robiť a aké zóny majú byť určené. Môj bratranec má solídnu firmu, čo sa týka verejných komunikácií a cestného značenia. Na takúto spoluprácu som ho nikdy neoslovil, a keďže sme boli v situácii, že to musíme riešiť hneď, zavolal som mu, či by vedel pomôcť. Zavolal mi späť a začal konať, pričom nemal ešte ani objednávku. Stálo to presne 800 eur aj s daňou, takže žiadny veľký biznis sa nekonal,“ povedal vedúci Oddelenia stavebných služieb a rozvoja mesta Ivan Pauer.

_MG_2042_w

K miernemu obmedzeniu premávky má dôjsť v okolí kruhového objazdu pri budove Centroomu a vjazde do Auparku, kde by mal zostať voľný len jeden pruh. Autobusová doprava, ani parkovanie taxislužieb by nemalo byť nijako obmedzené. Podľa slov Ivana Pauera si zákony ohľadom celej situácie vzájomne odporujú a zákon 50/1976, ktorý má byť aplikovaný na vzniknutú situáciu, je z minulého storočia a nepočíta so súkromným vlastníctvom.

_MG_2040_w

V utorok večer vjazd do Auparku ešte obmedzený nebol.

„Vždy keď sa s niekým z vlastníkov stretnem, tak emócie sú veľmi silné. Niektorí predo mnou plačú, iní sú nahnevaní na celú situáciu a ďalší sú dokonca nahnevaní na mňa. Neuvedomujú si, že veľa vecí robím nad rámec svojich povinností, síl a možností. Moje pocity, rovnako ako pocity obyvateľov, sú veľmi zmiešané. Už viac ako 3 týždne riešim komunikáciu medzi správcom, stavebným úradom a vlastníkmi, som takým stredom všetkých komunikačných kanálov a už som naozaj na pokraji síl,“ povedal ďalej Miroslav Nevolný o nálade medzi vlastníkmi dotknutých bytov i svojich pocitoch z celej záležitosti.

_MG_2034_w_MG_2033_w_MG_2032_w_MG_2035_w_MG_2046_w_MG_2043_w_MG_2051_w_MG_2054_w_MG_2052_w

-lt- Foto: -lt- a -th-