Connect with us

Aktuality

Časť nájomcov vyhoreného PT-čka, môže hovoriť o zázraku

Published

on

Minulý týždeň, v noci zo štvrtka 19. augusta na piatok 20. augusta, zdevastoval rozsiahly požiar prvý piešťanský hypermarket PT Univerzál. Oheň zasiahol takmer celý objekt s plochou 3500 m² a spôsobil škody viac ako 3,5 milióna eur. Bez strechy nad hlavou zostalo sedemnásť nájomníkov z ôsmych podkrovných bytov. Pri požiari našťastie nikto nezahynul ani nebol zranený. V obchodnej prevádzke majiteľa objektu Pavla Táborského a v ďalších prevádzkach nájomníkov pracovalo približne 90 ľudí.

[singlepic id=3176 w=320 h=240 float=left]Požiar bol nahlásený na operačné stredisko piešťanských hasičov deväť minút po jedenástej hodine. Podľa informácií od Ivana Peťka, hovorcu Krajského riaditeľstva HaZZ v Trnave, prvá jednotka s dvomi vozidlami z hasičskej stanice v Piešťanoch dorazila na miesto požiaru o 23:16. U hasičov platí, že stanicu musia opustiť do minúty od vyhlásenia výjazdu, teda odvtedy ako operačný dôstojník overí informáciu o požiari a dá povel na výjazd. Hasiči v službe sa však už počas overovania chystajú na výjazd. Podľa našich informácií, pri príjazde prvých hasičov horeli podhľady objektu, avšak už o pár minút horela celá strecha. Táto skutočnosť údajne naznačuje, že požiar sa šíril vo vnútri objektu už dlhšie a naplno sa rozhorel, až keď získal kyslík z exteriéru. Viacerí ľudia prizerajúci sa požiaru kritizovali prácu hasičov. Zdalo sa im, že prišli po veľmi dlhej dobe. Mnohí, hlavne však tí, ktorí stáli pri hoteli Piešťany, si však nevšimli, že hasiči sú už dávno na mieste a hasia objekt od hlavnej cesty. Tretie hasičské vozidlo z piešťanskej stanice s hasičmi, ktorí boli povolaní na zásah z domu, dorazilo o 23:41 h. „Postupne prichádzali aj [singlepic id=3177 w=320 h=240 float=right]ďalšie posily. Prvé vozidlo z hasičskej stanice v Hlohovci dorazilo o 23:43 a z Trnavy o 23:47 h,“ hovorí Ivan Peťko. Na miesto požiaru prišli po polnoci aj dobrovoľní hasiči z Pobedima a Moravian nad Váhom. Celkovo zasahovalo trinásť vozidiel a viac ako tridsať hasičov, ktorým sa podarilo požiar lokalizovať 22 minút po druhej hodine rannej. Napriek množstvu prizerajúcich sa, si pochvaľoval primátor mesta disciplínu ľudí a hasiči dobrú spoluprácu s policajnými zložkami.

Medzi Piešťancami, ale aj v médiách, sa objavili tiež špekulácie o problémoch s hydrantami, vo vlastníctve spoločnosti Tavos, v okolí miesta zásahu, na čo hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave povedal: „ Na mieste zásahu sa najbližšie nachádzal hydrant na parkovisku  PT Univerzál, mal však veľmi slabú výdatnosť. Ďalej pred vchodom do Kauflandu sa nachádzali dva funkčné hydranty – jeden mal veľmi dobrú a druhý dobrú výdatnosť aj tlak . Vzdialenosť od požiariska bola cca 300 m. Hydrant na ul. E. F. Scherera č. 8 mal dobrú výdatnosť, ale nachádzal sa na parkovisku  pod osobným motorovým vozidlom, ktoré bolo treba [singlepic id=3178 w=320 h=240 float=left]odtiahnuť resp. nájsť vlastníka a zriadiť vedenie o dĺžke cca 200 m na požiarisko, čo sa uskutočnilo po polnoci. Ďalší hydrant, z ktorého sa čerpalo bol na ulici Brezová, vo vzdialenosti približne 400 m a mal dobrú výdatnosť. Taktiež sa vykonávala kyvadlová doprava  vody z hydrantu z  hasičskej stanice na Dopravnej ulici, čo je približne 2 km od požiariska.“

Čo sa týka príčiny požiaru, stále prebieha vyšetrovanie. Ako nám však povedal Ivan Peťko, na základe doteraz zistených skutočností z obhliadky požiariska sú v tomto štádiu preverované tri verzie príčiny vzniku požiaru – úmyselné zapálenie neznámou osobou, porucha na elektroinštalácii objektu a porucha na niektorom z elektrických zariadení.

Vlastník objektu Pavol Táborský vyjadril poľutovanie na tým, čo sa stalo a dementoval správy zverejnené v niektorých médiách, o vyrovnávaní si účtov. Vraví, že nemá žiadnych nepriateľov, ktorí by niečo podobné spravili. „Čo sa týka škody, tak na objekte a tovare, o ktorý prišla naša firma, je škoda približne 3,5 milióna euro. Samozrejme celková škoda bude ešte vyššia, pretože sa do nej musia započítať škody jednotlivých nájomníkov,“ hovorí Pavol Táborský. Povedal tiež, že objekt aj majetok [singlepic id=3182 w=320 h=240 float=right]v ňom bol poistený a riadne zdokladované škody nájomníkom preplatí poisťovňa. Spoločnosť Pavla Táborského zamestnávala v objekte PT Univerzál 42 ľudí, ktorých pracovný osud sa pre požiar stal neistým. Ako však povedal majiteľ, časť zamestnancov dokážu vrámci firmy preradiť na iné pracoviská, takže o prácu neprídu. Stále sa čaká tiež na vyjadrenie statika, ktorý povie ako ďalej naložiť s objektom. Ak to bude možné, plánuje Pavol Táborský jeho rekonštrukciu, čo by poskytlo prácu ďalším ľuďom. Čo sa týka nájomcov bytov, ktorým zhorelo všetko, dostali ponuku od mesta, využiť byty v azylovom dome. Podľa Pavla Táborského ju však nevyužil nikto, a nikto taktiež nevyužil ponuku firmy stavajúcej domy a byty na Lodenici, prenajať si vzorové priestory. Otázku bývania si vraj budú riešiť všetci samostatne.

Nájomcovia priestorov v časti objektu smerom k benzínovej pumpe, môžu hovoriť o šťastí v nešťastí. Napríklad Cykloštúdio Zuzany Jáčovej bolo obkolesené plameňmi, avšak vďaka tomu, že nemalo okná sa doň požiar nerozšíril. Len v marci do štúdia nakúpili nové chodecké pásy, a tak spolu so stacionárnymi bicyklami boli v štúdiu [singlepic id=3184 w=320 h=240 float=left]ohrozené stroje v hodnote viac ako 25-tisíc euro. „Ten pocit bezmocnosti bol hrozný. Práve sme sa chystali na dovolenku, keď sme dostali správu, že horíme. Môžeme hovoriť o zázraku, že to dopadlo, tak ako to dopadlo. Stroje sa nám už podarilo odniesť z poškodenej budovy, a vyzerá to, že sú v poriadku,“ hovorí Zuzana Jáčová, ktorá teraz namiesto dovolenky bude mať čo robiť, aby našla náhradné priestory pre svoj zdroj živobytia.

Pomerne dobre dopadla aj motokárová dráha Monza, ktorá vraj bude môcť pokračovať v prevádzke, potom čo sa zabezpečí, aby v prípade dažďa nezatekala voda do objektu bez strechy.

Autor: ht Foto: Soňa Š. a hug(o)photo agency – Tomáš Hudcovič

[nggallery id=113]

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články