Časť Krútňavy Eugena Suchoňa vznikla v Piešťanoch

5. augusta 2013 Off Od

Dnes si pripomíname 20. výročie úmrtia hudobného skladateľa, ktorý mal vrelý vzťah k nášmu mestu. Okrem iného sa zaslúžil o postavenie Domu umenia.

[singlepic id=45610 w=320 h=240 float=right]

Velikán slovenskej hudobnej kultúry sa stal čestným občanom Piešťan v roku 1968 pri príležitosti jeho 60. narodenín. Kultúrne činný bol v našom meste oveľa skôr. Najskôr si začiatkom 40. rokov minulého storočia kúpil malý dom v časti nazývanej Kanada. Neskôr sa stal predsedom festivalového výboru Piešťanského festivalu a napokon sa zaslúžil o postavenie Domu umenia, ktorý je dodnes architektonickou dominantou Piešťan.

„Keď jeho Krútňavu uviedol Operný súbor SND v prírodnom amfiteátri, bol uveličený prostredím predstavenia. Povedal, že takú krásnu kulisu akú vytvárali nasvietené staré stromy okolo javiska amfiteátra, nedokážu pripraviť na žiadnej opernej scéne,“ povedal pre piestany.sk šéfredaktor Revue Piešťany Kornel Duffek, ktorému skladateľ v osobnom liste prezradil, že v Piešťanoch sa zrodili náčrtky prvého obrazu Krútňavy.

Eugen Suchoň zomrel 5. augusta 1993 v Bratislave. Na znak vďaky má v Piešťanoch pamätník, na rohu ulice, ktorá nesie jeho meno.

Text a foto: Martin Palkovič