Aktuality

Čaplovič na 75. výročí gymnázia: Nie reformy, ale modernizácia

By 21. septembra 201226 septembra, 2012No Comments

Dychovka, mažoretky a odhalenie busty Pierra de Coubertina. Aj takto vyzerala 21. septembra oslava 75. výročia založenia piešťanského gymnázia. Okrem veľvyslancov a predsedu Trnavského samosprávneho kraja prišiel študentom zagratulovať aj minister školstva Dušan Čaplovič.

[singlepic id=35192 w=320 h=240 float=right]Práve novela zákona z jeho dielne sťažila žiakom základných škôl cestu na gymnáziá. Začne platiť o dva roky a na gymnázium sa nedostanú žiaci, ktorí budú mať na konci 8. ročníka a v polovici 9. ročníka priemer známok horší ako 2.

„Nielen priemerná známka, ale aj percentil v rámci monitoru a prijímacie pohovory robia komplexné kritérium hodnotenia žiaka. Ak niekto hovorí, že sa zmenší počet škôl, má povedať, že máme v súčasnosti 44-tisíc absolventov základných škôl a z nich má priemer do 2 až 19 450. Takže tí žiaci, ktorí idú na gymnáziá tento priemer dosahujú, a ak nie budú si musieť vybrať inú školu,“ vysvetlil Dušan Čaplovič.

Dodal, že ide o jednu zo zmien, ktorá vytvára základy pre modernizáciu: „Opakujem pre modernizáciu, žiadne reformy, ale modernizáciu nášho školstva.“

Gymnázium Pierra de Coubertina vníma minister školstva ako školu s tradíciou, ktorá vychovala veľa slovenských olympionikov: „To, čo táto škola urobila za 75 rokov svojej existencie si zaslúži úctu nielen v tomto regióne, ale aj na celom Slovensku.“

Pri príležitosti 150. výročia narodenia Pierra de Coubertina odhalili na priečelí gymnázia bustu zakladateľa olympionizmu a študentom sprístupnili novú lezeckú stenu v budove starej telocvične. Okrem toho sa konala medzinárodná vedecká konferencia s názvom na tému „Odkaz Pierra de Coubertina“ a oceňovanie osobností z oblasti vzdelávania a športu.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=7nurhgA9MoU[/youtube]

[nggallery id=1921]

Text a foto: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972