Na štvrtom ročníku podujatia Báthoryčkina kvapka krvi prišlo túto sobotu 15. augusta životodárnu tekutinu darovať 82 ľudí, z nich odobrali pracovníci Národnej transfúznej služby krv 64-om darcom. Napriek horúcemu počasiu si ľudia užívali bohatý sprievodný program. Schladiť sa mohli v čachtickom podzemí, čo mnohí aj využili. Okrem ihly lekárov im štipľavý zážitok poskytol aj miestny kat na dereši.

IMG_6425Katakomby, ktoré návštevníkom sprístupnili, boli vraj súčasťou dnes už neexistujúceho kaštieľa. Hovorí sa o nich, že viedli až k hradu Beckov. Medzi pracovníkmi čachtického múzea kolujú aj rôzne povesti o duchoch, jeden z nich vraj v chodbe, do ktorej sa vrátil pre náradie, stretol bielu postavu. Chodby slúžili ako sklady, pivnice, ale i úkryt v čase vojen. Mnohí z návštevníkov do stien vyrylo svoje meno či odkaz a niektorí pridali aj dátum, najstarší sme našli z roku 1717. V chodbách podzemia sú nainštalované aj rôzne drobné expozície a mučiareň.

Po schladení v katakombách, si návštevníci mohli nechať opäť rozprúdil krv miestnym katom a jeho štipľavým pozdravom na dereši. Katovi s jeho úlohou dokonca pomáhala aj Čachtická pani.

IMG_6495Pre deti bola pripravená skúška lukostreľby, tvorivé dielne, ale aj možnosť pobiť sa mečom s ozbrojencami. Dievčatá zasa mali príležitosť odniesť si maľovanú pamiatku na tvári či na tele. V stánkoch ponúkali vkusné suveníry, odkazujúce na domácu históriu. Odkazov na históriu je inak v Čachticiach na každom kroku…

IMG_6489Popoludní odštartoval aj hudobný program, ako prvá sa predviedla výborná speváčka Mirka Miškechová, po nej sa chystali Vrbovskí víťazi, kapela Silent Trio, René Lacko a Downtown band. K zahraničným účastníkom patrila skupina Rád rytierov zo Žužemberského hradu zo Slovinska, ktorá si pripravila tanečné a lukostrelecké vystúpenie v atraktívnych kostýmoch a rakúska kapela Krie and the Magic Three. Večer pobaví všetkých piešťanské Slniečko a ako vyvrcholenie organizátori naplánovali ohňovú šou.

Atmosféru podujatia a najmä odkryté podzemie prinášame aj v našej fotogalérii:

A. Drahovská

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972