Connect with us

Aktuality

Čachtice prišli o jednu zo svojich atrakcií – Čachtické podzemie od dnes natrvalo uzavreli

Published

on

Ak ste si Čachtické podzemie nestihli pozrieť doteraz, už si ho zrejme v dohľadnej dobe nepozriete. Od stredy 7. augusta pivnice, ktoré slúžili na uskladnenie vína i ako úkryt pri tureckých vpádoch a boli spojené s legendami o grófke Alžbete Báthory, napokon natrvalo uzavreli. Dnešný dátum je pritom zaujímavo symbolický. Alžbeta Báthory sa totiž narodila presne v tento deň pred 459 rokmi 7.8.1560. Podľa informácií z mimoriadneho obecného zastupiteľstva, ktoré sa venovalo petícii obyvateľov obce Čachtice za zrušenie prevádzky Čachtické podzemie, dôvodom uzatvorenia okrem iného je, že prevádzka nemala žiadne povolenia.

Obyvatelia žijúci v tesnej blízkosti Čachtického podzemia podali petíciu adresovanú starostke Erike Ondrejkovej a obecnému zastupiteľstvu v júni tohto roka. Podpísali ju štyri desiatky ľudí. Dôvodom boli roky sa hromadiace konflikty a problémy. Iniciátori tvrdia, že už nemohli využívať svoje nehnuteľnosti bez toho, aby neboli obmedzovaní na svojich právach. Prekáža im hluk, problémy s hygienou i autá návštevníkov, ktorí nerešpektujú informačné tabule s oznamom, že majú vozidlá zaparkovať v centre obce.

Obec zvolala začiatkom júla štátny stavebný dohľad, ktorý mal získať potrebné informácie pre ďalšie rozhodovanie a riešenie situácie. Naň priniesli iniciátori petície dovtedy neznáme dokumenty, podľa ktorých vlastníkom pivníc Čachtického podzemia nie je Poľnohospodárske družstvo Čachtice. To kúpilo záhradu, kde je súčasný vchod do podzemia v domnienke, že súčasne kupuje aj podzemnú stavbu. Na základe doložených relevantných podkladov, dovtedy nikým nepredložených, podzemie je vo vlastníctve dvoch súkromných osôb, ktoré majú vlastnícky vzťah k stavbe.

Podľa informácií zo zastupiteľstva, prevádzka Čachtického podzemia nemala žiadne povolenia

Preukázaní vlastníci požiadali PD Čachtice, aby obmedzilo návštevné hodiny počas leta iba na tri dni v týždni. Samotné družstvo Čachtické podzemie neprevádzkuje, ale malo uzatvorené zmluvy postupne s viacerými občianskymi združeniami. Výsledkom bola dohoda o obmedzení návštevných hodín, i keď prevádzkovatelia upozorňovali, že tie nebudú stačiť pokryť záujem. Situáciu však rešpektovali. Obec po štátnom stavebnom dohľade vyzvala PD Čachtice, aby si do tridsiatich dní doplnilo všetky potrebné povolenia na prevádzkovanie Čachtického podzemia.

Podľa informácií, ktoré odzneli na rokovaní Obecného zastupiteľstva obce Čachtice, družstvo tak neurobilo a ani tak nemieni v dohľadnej dobe urobiť. Poslanci dostali taktiež informáciu o tom, že na obecnom úrade nie sú pri schválení prevádzkovej doby, žiadne dokumenty a povolenia. Predošlý starosta Michal Balala ju schváli na základe VZN obce, avšak bez akýchkoľvek ďalších dokumentov. Prečo sa tak udialo sa poslanci nedozvedeli, keďže bývalý starosta, ktorý je teraz ich kolegom v zastupiteľstve, sa rokovania nezúčastnil.

 

Občianske združenie chce v časti aktivít pokračovať

K situácii sa prostredníctvom sociálnej siete vyjadrilo tiež občianske združenie Čachtické podzemie.  To píše, že dnes ráno (7.8.2019) o 8:45 hod. dostalo oznam z Obecného úradu Čachtice v nasledovnom znení: „Oznamujeme Vám, že na základe uznesenia č.99/2019, prijatého na mimoriadnom zasadnutí Obecného zastupiteľstva obce Čachtice dňa 6.8.2019, je od 7.8.2019 Čachtické podzemie trvalo uzatvorené.“

Združenie reagovalo nasledovným stanoviskom: „Dnes ráno sme sa dozvedeli správu o okamžitom uzatvorení Čachtického podzemia. V dobrej viere, že vydrží dohoda o skrátenej otváracej dobe, ktorú sme mali odsúhlasenú do konca augusta, musíme konštatovať smutnú správu, že po 11 rokoch 3 mesiacoch a siedmych dňoch sa novodobá história Čachtického podzemia skončila. Mrzí nás, že nemôžeme dokončiť naše dielo na tomto atraktívnom historickom mieste. V podmienkach, akými sme obklopení to už nie je možné. V nádeji, že naše ostatné aktivity v obci Čachtice nebudú ohrozené oznamujeme, že akcia „Cesta odvahy“ sa ukutoční 9.-10.8.2019 v piatok a sobotu na lúke pod Čachtickým hradom a predstavenie zo série „Krvavé slzy4″ 24.8.2019 v Draškovičovom kaštieli v Čachticiach. Atraktívne historické prednášky a projekty OZ Čachtické podzemie sa však nekončia. Už od septembra začne veľká cesta po Slovensku (a Českej republike), na ktorej prinesieme príbehy Podzemia priamo k Vám. Ďakujeme za Vašu priazeň a úžasné momenty, ktoré sme s Vami prežívali počas uplynulých rokov na prehliadkach v tajomnom Čachtickom podzemí.“

 

-th-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články