Connect with us

Aktuality

Bude budúcoročný rozpočet Piešťan participatívny?

Published

on

Nedávno sa na webovej stránke mesta Piešťany objavil článok s titulkom „O rozpočte na budúci rok rozhodujú aj občania“ a vyjadreniami primátora Miloša Tamajku, že budúcoročný rozpočet bude participatívny. Príspevok zaujal aj poslancov, a tak sa o ňom diskutovalo i na zastupiteľstve. Hlavná otázka znela, či vedenie mesta vie, čo je to participatívny rozpočet. Druhá otázka bola, či vôbec bude rozpočet, keďže iné mestá majú rozpočty už schválené a v Piešťanoch je to prísne utajovaný dokument, ktorý zatiaľ nikto z členov komisií a poslancov nevidel.

IMG_3239_resizePoslanci sa od apríla dožadujú účasti na tvorbe rozpočtu, zatiaľ sa však zdá, že márne. Podľa vyjadrenia na webovej stránke Mesta Piešťany malo vedenie mesta s poslancami, ktorí budú dokument schvaľovať, ohľadom prípravy rozpočtu zatiaľ jedno pracovné stretnutie. Primátor sa podľa správy však rozhodol do tvorby tohto dokumentu zapojiť aj širokú verejnosť. Absolvoval stretnutie so seniormi a v najbližších dňoch ho čaká rokovanie so zástupcami občianskych združení a podnikateľmi. „Pracujeme na tom, aby bol rozpočet na budúci rok participatívny. Chcem, aby o určitom vyčlenenom objeme finančných prostriedkov rozhodovali občania. Oni sami si určia, čo z týchto peňazí mesto zafinancuje,“ vyjadril sa Miloš Tamajka.

Podľa poslancov sa za vyjadreniami o participatívnom rozpočte skrýva snaha vedenia mesta kamuflovať neschopnosť pripraviť normálny rozpočet. Na poslednom zastupiteľstve dostali prísľub, že materiál bude k dispozícii v pondelok 30. novembra.

„Budúcoročný rozpočet tak ako ho pripravuje vedenie mesta určite nebude participatívny. To, že sa primátor stretne s obyvateľmi a dá na web anketu, ešte neznamená participatívnosť. Pravidlá tvorby participatívneho rozpočtu sú jasne dané. Obyvatelia vyberajú z množiny konkrétnych projektov, kde sa rozhoduje o využití dopredu stanovenej časti rozpočtu o objeme 1 až 15-tich percent celkového objemu,“ vysvetľuje poslanec MsZ Peter Tremboš. Podľa neho tvorba a príprava participatívneho rozpočtu trvá približne rok a má päť základných fáz.  Prvou je prijatie dokumentu, v ktorom sú definované hlavné charakteristiky a pravidlá procesu tvorby participatívneho rozpočtu. V ňom sa rieši tiež postup tvorby a spôsob zapojenia jednotlivých komunít a segmentov obyvateľstva. Nasleduje verejná diskusia, pri ktorej sa tvoria návrhy „čo, kde a ako“. Potom príde na rad  technická analýza, teda odborné posúdenie verejnosťou navrhovaných projektov, spracovanie finančného a časového plánu. Verejnosť je následne opäť zapojená do voľby návrhov, kedy vyberá medzi navrhovanými projektmi a stanovuje ich prioritu. Poslednou časťou je realizácia vybraných návrhov.

Podstatou participatívneho rozpočtu je, aby obyvatelia, ktorí platia dane rozhodli o ich využití. Obyvatelia tak získavajú kontrolu nad verejnými výdavkami. Dôležitou súčasťou je, že komunita diskutuje o miestnych potrebách a vytvára návrhy na projekty, ktoré ich majú naplniť. Vo finále verejnosť hlasuje o tom, na ktorý projekt budú v rozpočte vyčlenené prostriedky.

Podľa vyjadrenia poslanca Jozefa Malíka poslanecký klub Spoločne pre Piešťany chystá na decembrové rokovanie zastupiteľstva potrebné kroky tak, aby rozpočet v roku 2017 mohol byť regulérne označený ako participatívny.

-th-

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články