Výmena dosiek nestačí, havarijný stav Brunovskej lávky spôsobujú poruchy na nosných lanách. Jej rekonštrukcia bude finančne náročná.

Obce mikroregiónu Rudnay prejavili záujem o zachovanie premostenia Váhu pre peších, ktoré je dôležitou skratkou pre obyvateľov Považian, Potvoríc, Brunoviec a Hornej Stredy, ale slúži aj množstvu turistov.

Brunovskú lávku vlastní Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), podľa ktorého je v havarijnom stave a peniaze na finančne náročnú rekonštrukciu v rozpočte tejto štátnej firmy chýbajú. SVP kvôli bezpečnosti nechal na oboch koncoch namontovať zábrany, ktoré mali ľuďom znemožniť po lávke prechádzať. Nepomohlo to, preto pohrozil demontážou schodov. Aktuálne však lávke podľa hovorcu búranie nehrozí.

„Rokovania prebiehajú, obec Brunovce prejavila záujem o prevzatie lávky pod svoju správu,“ uviedol Marián Bocák, hovorca SVP a dodal: „Na základe tejto skutočnosti je dočasne proces demontáže pozastavený, avšak opätovne osadíme zábrany na zabránenie vstupu občanov na lávku pre jej havarijný stav.“

„Lávku je možné zachrániť len jej celkovou rekonštrukciou, pretože nejde iba o výmenu drevených častí alebo zábradlia, ktoré sme už raz financovali. To sú veci, ktoré by sa dali zrealizovať ihneď. Ide o problémy a poruchy, ktoré sú na lanách a vyžadujú si odborný prístup aj veľké množstvo finančných prostriedkov,“ povedala pre RTVS starostka obce Považany Eva Ninisová.

Samosprávy podľa jej slov požiadajú Trenčiansky samosprávny kraj, aby im pomohol s čerpaním eurofondov.

Text a foto: Martin Palkovič

About PNKYSK

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972