Connect with us

Aktuality

Brigita Schmögnerová predstavila knihu o politike v pomečiarovskom období

Published

on

V priestoroch Kursalonu sa v utorok 27. septembra uskutočnila beseda s niekdajšou slovenskou političkou Brigitou Schmögnerovou. V tomto roku vydala knižný titul Kniha o vládnutí, v ktorej faktograficky opisuje situáciu v slovenskej politike v období rokov 1998 až 2002. Priznala, že jej pôsobenie vo vláde začínalo v neľahkých podmienkach, ktoré vytvorilo predošlé vládnutie Vladimíra Mečiara. Viacerým bankovým subjektom vtedy hrozil bankrot a zlepšenie ich ekonomickej situácie si vyžadovalo i niektoré nepopulárne opatrenia. 

IMG_4282_resize

Brigita Schmögnerová sa narodila v roku 1947 v Bratislave, kde neskôr študovala na Vysokej škole ekonomickej. Po Nežnej revolúcii sa stala poradkyňou predsedu vlády a odbornou poradkyňou Ministerstva priemyslu. V roku 1994 bola vymenovaná za podpredsedníčku dočasnej vlády Jozefa Moravčíka. O štyri roky neskôr sa stala ministerkou financií v ťažkej situácii, pretože mnohým bankám vtedy hrozil bankrot.

Advertisement
Hello GPT

Počas svojho pôsobenia na slovenskej politickej scéne okrem iného presadila zníženie daní u právnických a fyzických osôb, naopak, tienistou stránkou jej pôsobenia bolo zvýšenie dane z pridanej hodnoty zo šiestich na desať percent. Vďaka viacerým politickým funkciám mala autorka pre svoju Knihy o vládnutí naozaj dokonalý prehľad o dianí vo vrcholovej politike.

IMG_4247_resize

Na knihe, ktorá sa okrem politiky venuje aj ekonomike, pracovala päť rokov. Zaujímavosťou je, že obsahuje až 1 112 strán a váži takmer dva kilogramy. Súčasťou besedy, ktorú zorganizovala Mestská knižnica mesta Piešťany spolu s Rotary clubom Piešťany na podnet a sprostredkovanie piešťanského Seniorského parlamentu, bola aj autogramiáda. Autorka prezradila, že má k Piešťanom citový vzťah. Podľa jej slov ju prekvapil udržiavaný park, no na druhej strane neskrývala sklamanie nad chátrajúcimi hotelmi.

Advertisement
Hello GPT

IMG_4241_resize

IMG_4261_resizeIMG_4290_resizeIMG_4271_resizeIMG_4296_resize-vv-

Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články