Bratislavu čaká protest za práva detí a ich rodičov

Bratislavu čaká protest za práva detí a ich rodičov

21. januára 2016 Off Od PNky.sk

Kauza Ivany Boórovej, ktorej britské úrady odobrali deti a až po urputnom dvojročnom boji sa k nej obaja synovia vrátili je všetkým dobre známa vďaka filmu Bez detí neodídem. Podobných prípadov sa však stáva v Európe omnoho viac ako možno tušíte a do jedného z nich je zapojená aj rodina Piešťanca. Nórsky inštitút Barnevernet rodine odobral novorodenca a dôvody pre toto jednanie sa zdajú byť neopodstatnené. Snahu rodičov môžete podporiť aj vy na proteste pred Nórskou ambasádou, ktorý sa uskutoční už túto sobotu 23. januára v Bratislave o 13:00. Protest proti inštitútu nie je ojedinelý, od začiatku januára sa v 20 mestách po celom svete a pod záštitou organizácie Deti patria rodičom odohrali podobné podujatia, na ktorých sa už zúčastnilo viac ako 21- tisíc ľudí.

1140_10205306635813209_1581214371167880360_n„Na Slovensku je známy prípad slovensko-nórskej rodiny, ktorej otec dieťaťa
pochádza z Piešťan. Barnevern im minulý rok odobral dojčené dievčatko len
kvôli hendikepu matky, ktorá je nepočujúca. Namiesto toho, aby pomohli
rodine, odobrali im dieťa z dôvodu slabého očného kontaktu. Ďalším dôvodom
bolo, že matka dieťaťa vyrastala v detskom domove a neskôr u pestúnov a tak
sa dostala do sociálneho systému. To, že je matka nepočujúca nemá byť dôvod
na odobratie dieťaťa,“ píše v časti otvoreného listu Zlatica Mandáková, predsedníčka občianskeho združenia Deti patria rodičom.

12507498_10205578329843169_6114362842912731373_n

Zákony v severskej krajine úradníkom povoľujú konať nad normy zaužívané na Slovensku. Proti odoberaniu detí nórskym inštitútom Barnavernet sa konajú protesty vo viacerých krajinách, napríklad Rusku, Austrálii, Nemecku, Spojených štátoch amerických, ale aj v Taliansku, Španielsku a až v ďalekej Indii. Účasť na proteste v Bratislave zatiaľ potvrdili český europoslanec Tomáš Zdechovský, poslankyňa Jitka Chalánková, ale chystajú sa prísť aj ľudia pochádzajúci z Nórska i ďalších krajín a pozvaní sú aj vrcholoví predstavitelia našej politiky.

„V súvislosti s praktikami nórskych sociálnych služieb Barnevern a násilným odoberaním detí rodičom sa po veľkých demonštráciách, ku ktorým došlo v máji minulého roka, spustila po celej Európe nová vlna odporu. Ide o podporu nórsko-rumunského páru Bodnariových, ktorým Barnevern postupne odobral všetkých 5 detí. Protesty v súčasnosti prebiehajú po celom svete a zúčastnili sa ich tisíce ľudí. Už sa uskutočnili v Bukurešti, Osle, Londýne, Washingtone, Dubline, Kodani, či Barcelone. Rakúsku, Rusku a Českej republike. Prvotným dôvodom na začatie šetrenia v rodine Bodnáriových bolo upozornenie riaditeľky školy na prílišnú religiozitu rodiny (rodina je hlboko veriaca) a odporučenie poradenstva Barnevernu. Namiesto poradenstva však Barnevern deti postupne odobral, a to vrátane trojmesačného dojčeného bábätka. Sociálni pracovníci neskôr pridali aj obvinenie z fyzických trestov. Zaujímavosťou je, že v okamihu odobratia detí riaditeľka školy spoluprácu s Barnevernom ukončila. Samotné odobratie detí malo veľmi rýchly spád a nepredchádzalo mu žiadne šetrenie v rodine. Deti boli rozdelené do troch pestúnskych rodín a musia dochádzať do inej školy. Právo kontaktu rodiny s deťmi je minimálne – najmladšie bábätko môžu rodičia navštíviť dvakrát týždenne, dvoch starších chlapcov môže vidieť iba matka (raz za týždeň) a najstaršiu dcéru rodičia nevideli od 16. novembra minulého roku. V súvislosti s vyššie uvedenými prípadom, ako aj iniciatívou europoslanca Českej republiky, pána Tomáša Zdechovského Vám chceme oznámiť, že v rámci prebiehajúcich celoeurópskych protestov proti praktikám Barnevernu sa uskutoční podporný protest aj na Slovensku. Touto cestou by som si dovolila Vás naň pozvať, uskutoční sa dňa 23. januára 2015 o 13.00 pred Nórskou ambasádou v Bratislave. Svoju účasť na Slovensku už potvrdila aj pani poslankyňa Českej republiky Jitka Chalánková, ktorá je veľmi aktívna v prípade detí Michalákových, odobratých českej občianke v Nórsku na základe nepotvrdeného podozrenia zo zneužívania zo strany otca pred viac ako štyrmi rokmi,“ píše ďalej v liste Zlatica Mandáková.

Organizácia Deti patria rodičom na protest pozvala:

PREZIDENT – Andrej Kiska

PREMIÉR- Robert Fico

MINISTER – Ján Richter

CIPC- Andrea Cisárová

MPSVAR – Nadežda Šebová, generálna riaditeľka Sekcie sociálnej a rodinnej politiky

– Ivana Mrázková, riaditeľka odboru stratégie sociálnej ochrany detí a rodiny

MZV- Peter Ilčík

ZÁSTUPCA SR PRED ESĽP- Marica Pirošíková – sa protestu nezúčastní, ale poslala vyjadrenie, ktoré na proteste prečítame

PREDSTAVITEĽOV POLITICKÝCH STRÁN –

Lucia Nicholsonová, Daniel Lipšic, František Kašický, Viera Poláková, Branislav Škrípek, Pavol Panis, Boris Kollár…atď

pozvali sme arcibiskupov, biskupov, , farnosti, materské centrá, občianske

združenia, stredné školy, základné školy…atď

VŹYNAMNÝCH ZAHRANIČNÝCH HOSTÍ Z ČR:

PODPREDSEDNÍČKA TOP 09 – Jitka Chalánková – účasť potvrdila

europoslanec KDU-ČSL- Tomáš Zdechovský

právnik – Pavel Hasenkopf

PROGRAM:

O 13,00 hod. – zraz pred Nórskou ambasádou

– Príhovor hostí na tému odoberania detí

– symbolické položenie kvetov pri Nórskej ambasáde za všetky odobraté deti

cca o 14,00 hod. – pochod mestom k Anglickej ambasáde, kde budeme púšťať už naše tradičné lietadielka za všetky odobraté deti aj v UK

– od Anglickej ambasády presun na Hlavné námestie

Celým pochodom dáme najavo, že nesúhlasíme s praktikami BARNEVERNU a odoberaním DETÍ v celej Rade Európy a vyzývame na dôsledné rešpektovanie Dohovoru o právach dieťaťa a Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd

Prineste si so sebou: všetkých svojich priateľov, príbuzných, známych…

kvety, píšťalky, rapkáče, transparenty, foťáky, kamery

niečo na zahriatie… napríklad čaj

aj my prinesieme čaj v termoskách a plastové poháriky

papiere na lietadielka rozdám pred anglickou ambasádou

-lt/Zdroj: OZ Deti patria rodičom, facebook.com/events/218473715156041