Európske monitorovacie centrum drog a drogových závislostí vyhodnocuje od roku 2011 drogy, ktoré sa nachádzajú v odpadových vodách. Inak tomu nebolo ani tento rok a do testovania sa zapojilo 60 čističiek odpadových vôd v rôznych európskych krajinách. Vo výsledkoch štatistík týkajúcich sa metamfetamínov, teda napríklad pervitínu, patrí Piešťanom nelichotivé druhé miesto hneď za Bratislavou. Odborníci zistili, že v našich odpadových vodách sa nachádza množstvo zodpovedajúce 310,2 miligramov na 1000 obyvateľov. Bratislava dosiahla hodnotu až 671, 77 miligramov a na treťom mieste skončila s hodnotou 261.9 miligramov České Budejovice. 

Snímka

Namerané hodnoty prítomnosti metamfetamínov v odpadových vodách Bratislavy a Piešťan pritom od minulého roku výrazne stúpli. V testovaní v roku 2015 sa s hodnotami 144,5 a 131,9 miligramov na 1000 ľudí zaradili slovenské mestá na štvrté, respektíve piate miesto. Podľa výsledkov testov drogy užívali obyvatelia nášho mesta viac cez víkend ako počas pracovného týždňa.

Testy skúmali okrem spomínaných výsledkov týkajúcich sa metamfetamínov aj prítomnosť kokaínu, amfetamínov a MDMA, teda napríklad extázy. Rebríček užívateľov kokaínu, ktorý patrí kvôli vyššej cenne skôr k droge bohatých, ovládli belgické Antwerpy, anglický Londýn a švajčiarsky Zürich.

Snímkad

Výsledky testovania metamfetamínov v odpadových vodách.

Výsledky testovania kokaínu v odpadových vodách.

Výsledky testovania kokaínu v odpadových vodách

Drogy v splaškových vodách nehovoria iba o ich užívateľoch, ale ich vyššie koncentrácie ovplyvňujú aj chovanie rýb a ďalších živočíchov. Ryby, ktoré sa pohybujú v takto „znečistených“ vodách strácajú plachosť a stávajú sa ľahšou korisťou pre rybárov a aj predátorov. Okrem ďalších príčin môžu byť drogy v odpadovej vode aj dôvodom k ich úbytku v problémových lokalitách.

-lt/Zdroj: European Monitoring Centre for Drugs and Drug  Addiction, vitalia.cz/Foto: archív-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972