Connect with us

Aktuality

Boris Kollár chystá mediálny tlak, ktorý má odvrátiť likvidáciu piešťanského letiska

Published

on

Aktualizované – V stredu 16. novembra sa uskutočnili dve pre záchranu piešťanského letiska dôležité stretnutia. Členovia Seniorského parlamentu Piešťany navštívili župana Tibora Mikuša. Do Piešťan zas podvečer prišiel poslanec z hnutia Sme rodina Boris Kollár, ktorý sa podľa vlastných slov pokúsi zabrániť zrušeniu letiska na parlamentnej úrovni.

DSC_0467

Majetok piešťanského letiska je vyčíslený na 22 miliónov eur. Spoločnosť Letisko Piešťany, a. s. vytvorila za posledné roky dlh vo výške viac ako 1,7 milióna eur. Najväčší podiel, približne 608-tisíc eur, predstavujú nevyplatené odmeny členov dozornej rady a predstavenstva. Letisko dĺži členovi dozornej rady JUDr. Petrovi Sopkovi, Prima banke či Advokátskej kancelárii JUDr. Sopko & JUDr. Floriš & JUDr. Spál. V súčasnosti má spoločnosť 31 zamestnancov.

kollar (24)

Otvorený list akcionárom

Seniorský parlament minulý týždeň spracoval otvorený list, ktorý adresoval ministrovi dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Arpádovi Ersékovi; predsedovi Trnavského samosprávneho kraja Tiborovi Mikušovi, primátorovi mesta Piešťany Milošovi Tamajkovi a médiám. „V otvorenom liste vyjadrujeme znepokojenie nad stavom, v ktorom sa ocitla spoločnosť Letisko Piešťany, a.s. Spoločnosť je dlhodobo v červených číslach a z hľadiska ekonomického je vo veľmi obtiažnej situácii. Ďalej vyzývame akcionárov, aby riešili túto otázku. Bezprostredným dôvodom bolo, že na 29. novembra je pripravené valné zhromaždenie, ktoré by malo riešiť  situáciu vyhlásením likvidácie letiska. Po tomto právnom akte by nastali rôzne kroky vyplývajúce z legislatívy, ktoré by nakoniec viedli k zrušeniu spoločnosti a zastaveniu činnosti letiska,“ prezradil predseda Seniorského parlamentu Piešťany Štefan Škulec

kollar (6)

Petícia za zachovanie letiska

Diskusia sa preniesla na 8. zasadnutie mestského zastupiteľstva, kde vznikla myšlienka zorganizovať občiansku petíciu za zachovanie letiska. Petičné hárky je možné podpísať v čakárňach pred ambulanciami lekárov, na verejných priestranstvách pešej zóny či pred obchodnými a nákupnými strediskami. Ďalšou možnosťou je vyplnenie on-line formulára. „Nemáme presné čísla, ale máme už stovky podpisov. Myslím si, že petícia sa stretla s veľkým záujmom verejnosti. Ak to beriem nad rámec tejto kauzy, obyvateľstvo sa rozhodlo zasiahnuť do verejných vecí, vyjadriť svoj nesúhlas s vývojom a požadovať splnenie svojich predstáv,“ dodal Škulec. Odhaduje, že petícia potrvá ešte týždeň – termín ukončenia petície je totiž limitovaný dátumom vyššie spomínaného zasadania valného zhromaždenia, ktoré pripadá na 29. november.

kollar (2)

Návšteva najväčšieho akcionára

Členovia petičného výboru sa v dopoludňajších hodinách stretli s Tiborom Mikušom, predstaviteľom najväčšieho akcionára, ktorým je Trnavský samosprávny kraj s 59,31 percentami. „Pán župan zareagoval na náš list veľmi rýchlo. Oslovil nás, pozval nás a veľmi konzistentne s hlbokou odbornou znalosťou nám podal fakty a vysvetlil celú kauzu od minulosti až po súčasnosť. Hovorili sme, samozrejme, aj o tom, čo bude ďalej. Priznal sa, že je v tejto veci skeptický. Nevyjadril sa jednoznačne,” informoval novinárov Štefan Škulec. Napriek tomu, že kraj vlastní necelých 60 percent akcií, rozhodujúce slovo má ministerstvo dopravy zastupujúce štát.

graf_akcie

„Likvidovať či nelikvidovať spoločnosť je jedna otázka, ale aj keď sa prijme rozhodnutie o odsune likvidácie, je veľmi zložité hľadať ďalšie riešenie, pretože sa musí prijať mnoho opatrení najmä manažérskeho a finančného typu, aby boli zabezpečené prostriedky pre život letiska; musia sa vytvoriť podmienky, aby mohlo normálne hospodáriť. To je možno väčší problém ako samotné rozhodnutie,“ dodal Škulec.

kollar (11)Boris Kollár: Treba dostať letisko do reštrukturalizácie a nie do likvidácie

V rovnaký deň inicioval 1. viceprimátor Michal Hynek verejné stretnutie s poslancom Borisom Kollárom (Sme rodina). „Som presvedčený, že musíte urobiť všetko pre to, aby toto letisko neskrachovalo. Je to obrovská hodnota, je to bonus pre Piešťany a región. Treba dostať letisko do reštrukturalizácie a nie do likvidácie. Pokiaľ dnes zlikvidujete letisko, už ho nikdy nedostanete,“ povedal Boris Kollár.

kollar (14)

V pondelok 21. novembra bude Kollár ako predseda viesť rokovanie Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj, ktorého by sa mali zúčastniť aj členovia rezortu dopravy. Diskutovať chce okrem iného práve o riešení bezútešnej situácie, v ktorej sa ocitlo piešťanské letisko. Podľa jeho slov je v súčasnosti mediálny tlak jediným prostriedkom, ktorý by mohol pomôcť vyriešiť problém v prospech Piešťan.

kollar (17)

„Zaznelo tu, že mesto Piešťany nespravilo žiadne kroky; mesto pritom spravilo niekoľko krokov. Ešte minulý rok mesto Piešťany predložilo na valné zhromaždenie návrhy svojich zástupcov do predstavenstva a dozornej rady spoločnosti. Ako minoritný akcionár sa chceme z našej pozície zúčastňovať na riadení, ozdravení a kontrole spoločnosti – je dôležité, aby sme mali svojich zástupcov. Toto bolo odmietnuté. Naposledy 21. júna sme požiadali o zvolanie mimoriadneho valného zhromaždenia s tým, aby sme rokovali o konsolidácii pohľadávok letiska a o tom, aby sa letisko dostalo či už do reštrukturalizácie, alebo iného systému, ktorým možno spoločnosť ozdraviť,“ vymenoval Hynek.

kollar (18)

Zástupkyňa zamestnancov Emília Magulová zdôraznila, že dlh spoločnosti každým dňom rastie. Prekáža jej nečinnosť vedenia spoločnosti: „Počas rokov, kedy bol pán župan predsedom predstavenstva, ani jeden krát neprišiel na letisko Piešťany s tým, že by oslovil zamestnancov letiska a povedal, aká je situácia v spoločnosti. Začiatkom novembra mal predseda dozornej rady Remo Cicutto prísť a diskutovať so zamestnancami, no pol hodinu predtým zavolal pánovi riaditeľovi Vargovi s tým, že na letisko nepríde,” povedala pani Magulová a dodala: „Oslovila som predsedu dozornej rady Rema Cicutta ako predsedu kontrolného orgánu s otázkou, čo spravil pre to, aby sa spoločnosť od roku 2007 nezadlžovala. Boli to vyhýbavé odpovede, lebo konkrétne mi nezodpovedal, či mu ako predsedovi dozornej rady neprekážalo, že tie odmeny sú také vysoké. Kladiem si otázku, či sú v súčasnej dobe ešte slušní ľudia.“

-vv-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články