V tretiu novembrovú nedeľu v roku 1993 spomínala verejnosť vo Veľkej Británii po prvýkrát na obete dopravných nehôd. Odvtedy sa z dňa stala tradícia, ku ktorej sa každoročne zapája mnoho štátov po celom svete. Tento rok pripadá na 20. novembra a pri tejto príležitosti sa konajú pietne spomienky aj po celom Slovensku v katolíckych a evanjelických kostoloch tradične už niekoľko rokov. Smutným faktom je, že počet usmrtených oproti minulému roku stúpol. V Trnavskom kraji bolo od 1. januára do 16. novembra zaevidovaných celkom 1065 dopravných nehôd, pri ktorých zomrelo 26 ľudí.

Nehodovosť tabuľky (2)

Cieľom Svetového dňa pamiatky na obete dopravných nehôd je nielen uctiť si všetkých, ktorí zahynuli na cestách, ale aj preventívnou formou upozorniť všetkých účastníkov cestnej premávky na tragické následky porušenia zákona na cestnej komunikácii. Následky nezodpovedného správania v cestnej premávke nemusíme znášať len sami, môžu sa dotknúť aj iných a zostať trvalé. „Pre pozostalých je náhla a nečakaná smrť blízkeho človeka emocionálne veľmi náročná a často traumatizujúca. Tragická udalosť sa nedá vrátiť späť a nie je ľahké sa s ňou vyrovnať. Vyhľadať preto pomoc blízkych, priateľov alebo odborníkov nie je známkou slabosti, práve naopak. Na druhej strane by nám to však malo pripomenúť aj našu smrteľnosť a viac si vážiť život, ktorý máme,“ vysvetľuje policajná psychologička ministerstva vnútra.

Za desať mesiacov tohto roka zahynulo na cestách 194 osôb. Z tohto počtu bolo 55% vodičov a spolujazdcov, 26% chodcov, 12% motocyklistov a 11% cyklistov. Vodiči najčastejšie porušili svoje povinnosti, okrem iného je to aj obsluha telefónu či nevenovanie sa šoférovaniu a jazdili neprimeranou rýchlosťou. Pod vplyvom alkoholu zavinilo nehodu 914 vodičov, 75 chodcov, 65 cyklistov a 31 motocyklistov. Ak by sa analyzovali nehody podľa druhu vozidla, takmer 6000 nehôd zavinili vodiči osobných vozidiel, nákladných 1010, motorkári a cyklisti takmer rovnako a autobusári 66 nehôd. Aktuálne eviduje polícia 11610 dopravných nehôd o 145 menej ako vlani v rovnakom období, zomrelo 205 osôb o 26 menej ako vlani a ťažko sa zranilo 879 osôb, čo je o 113 menej ako vlani.

Nehodovosť tabuľky (1)

Ak stratí človek blízku osobu, je to extrémna životná situácia. V prípade obetí dopravných nehôd ide o nečakanú a často takpovediac zbytočnú smrť. Tento deň má byť teda nielen spomienkou na obete, ale hlavne ponaučením pre nás všetkých, ktorí sme účastníkmi cestnej premávky.

-lt/Zdroj: Prezídium Policajného zboru, Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave/Foto: archív-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972