Podľa zrakovo postihnutých to pri priechodoch pre chodcov niekedy vyzerá, že slepec sedí za volantom, a nie že stojí na chodníku. Počas prvej hodiny dnešnej dopravno výchovnej akcie zastavila väčšina vodičov. Situáciu mali uľahčenú aj tým, že figurant na prechode bol v reflexnej veste. Napriek tomu sa však stalo, že šofér si ho nevšimol.

biela palica (3)

REKLAMA

kia akcia

Deň bielej palice má na takéto situácie upozorniť. Každoročne ho organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru SR. V Piešťanoch ste dnes mohli figuranta stretnúť na Hlbokej ulici. Niekoľko desiatok metrov odtiaľ stála policajná hliadka, ktorá všímavých vodičov pochválila. Ostatní dostali letáky s vysvetlením funkcie bielej palice.

„Je potrebné si uvedomiť, že chodci a obzvlášť nevidiaci a slabozrakí patria k najzraniteľnejšej kategórii účastníkov cestnej premávky, vodiči by k nim mali byť ohľaduplní a obozretní,“ uviedol viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel.

Pravidlá cestnej premávky dnes predpoludním na Hlbokej ulici dodržala väčšina šoférov. Počas prvej hodiny, keď mal figurant oblečenú reflexnú vestu, nezastavili pred prechodom pre chodcov dva z 95 automobilov. V druhej hodine, keď už figurant vestu oblečenú nemal, nezastavili štyri z 91 vozidiel.

Štatistiky z minulých ročníkov Dňa bielej palice hovoria, že zrakovo postihnutým na priechodoch pre chodcov nedá prednosť asi tretina slovenských vodičov. V roku 2012 ich bolo najviac v Bratislavskom kraji. Bielu palicu si tam vtedy nevšimla až polovica z nich.

Text a foto: Martin Palkovič/ts

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972