Delegácia zložená z bieloruských spisovateľov a kultúrnych pracovníkov sa na konci júna vydala po stopách jedného z najvýznamnejších bieloruských spisovateľov – Janka Kupalu. Ich kroky viedli aj do Piešťan. Kupala sa totiž v minulosti stretol aj s Winterovcami.

 

„Rok 2015 je pre kultúrne vzťahy medzi Slovenskom a Bieloruskom symbolický. Pripomíname si totiž 80. výročie prvej návštevy delegácie sovietskych spisovateľov a novinárov na Slovensku. Táto udalosť je mimoriadna tým, že to bola prvá návšteva v histórii bielorusko-slovenských priamych kultúrnych vzťahov, na ktorej sa zúčastnil klasik bieloruskej literatúry – Janko Kupala. Cestu vtedy organizovala Všezväzová spoločnosť pre kultúrne styky so zahraničím. Po osemdesiatich rokoch sa na podnet Štátneho literárneho múzea Janka Kupalu v Bielorusku uskutočnila cesta s názvom „Po stopách Janka Kupalu na Slovensku“. Delegáti navštívili tie isté miesta ako pred ôsmimi desaťročiami práve bieloruský poet Kupala,“ uvádza horovkyňa Mesta Piešťany Eva Berezcová.

V bieloruskej delegácii mali svoje zastúpenie vedúci pracovníci Štátneho literárneho múzea Janka Kupalu, zástupcovia celoštátnych médií, zástupca Katedry bieloruskej filológie Bieloruskej štátnej technologickej univerzity, ale napríklad aj šéfredaktorka denníka Literatúra a umenie či námestník predsedu Bieloruského fondu kultúry. Dvanásťčlenná delegácia na Slovensko pricestovala 20. júna. Delegáti navštívili Bratislavu, Svätý Jur, Modru a 24. júna aj Piešťany, kde ich na radnici privítal primátor mesta, Miloš Tamajka. V Piešťanoch neskôr navštívili Balneologické múzeum, Pamätnú izbu Ivana Krasku, Mestskú knižnicu Mesta Piešťany, ktorá v literátoch zanechala veľmi dobrý dojem a kúpele. Z Piešťan delegáti cestovali do Martina, Vysokých Tatier a Ždiaru.

Hoci Janko Kupala v našich končinách nie je veľmi známy, ide o postavu, ktorá má zásadné miesto v bieloruskej histórii. Viac o ňom, o histórii týchto stretnutí, ako aj fotografiu s Winterovcami nájdete v článku Dušana Jarinu Janko Kupala – stretnutie nie len literárne.

250px-Yanka_KupalaZdroj: Tlačová správa Mesto Piešťany, foto: E. Bereczová, wikipedia

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972