Prípadom sa podľa webu Českej televízie zaoberá pápež František. Informácie možnej rehabilitácii odvolaného trnavského arcibiskupa poskytol rakúsky pastorálny teológ Paul Zulehner, ktorý povedal, že Bezákov prípad je v „pohybe“.

[singlepic id=32340 w= h= float=center]

Česká televízia ďalej napísala, že Zulehner navštívil Slovensko, kde sa stretol s Františkom Mikloškom. Od neho sa mal dozvedieť, že sa v tejto veci v uplynulom čase uskutočnilo viacero schôdzok.

Prípadu sa údajne ujal sám pápež František, ktorý jednal s prefektom Kongregácie pre biskupov, apoštolským nunciom na Slovensku aj kardinálom Jozefom Tomkom. Na jednom zo stretnutí s Róbertom Bezákom mal vysoko postavený predstaviteľ Svätej stolice povedať: „Aj Vatikán môže robiť chyby.“

Bezáka odvolal pápež Benedikt XVI. v lete 2012. Arcibiskup to oznámil na omši v Katedrále sv. Jána Krstiteľa a odvtedy sa snažil očistiť svoje meno. Na jeho stranu sa postavila aj verejnosť. Prvými organizátormi akcií na jeho podporu boli veriaci z Piešťan.

Emeritný arcibiskup teraz žije v kláštore v Taliansku. Za jeho nástupcu vo vedení trnavskej arcidiecézy pápež František vymenoval Jána Oroscha. Úradu sa ujal 30. augusta.

Text: Martin Palkovič Foto: Martin Hesko

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972