Betlhemské svetlo je už na Slovensku, do Piešťan príde v sobotu

Betlhemské svetlo je už na Slovensku, do Piešťan príde v sobotu

12. decembra 2016 Off Od PNky.sk

Slovenskí skauti v sobotu 10. decembra vo večerných hodinách priviezli na Slovensko Betlehemské svetlo, ktoré prevzali od rakúskych skautov počas slávnostnej ceremónie vo Viedni. V nedeľu doobeda odovzdali svetlo počas svätej omše vo Svite poľským skautom a následne ho v Poprade prijal prezident Slovenskej republiky, pán Andrej Kiska. Svetlo bude aj vďaka slovenským skautom tradične putovať cez celé Poľsko, pobaltské krajiny a Rusko až na Sibír.

Delegácie, ktorá odovzdala Betlehemské svetlo tvorili skautky Hana Sumbalová, Monika Zrubáková, Victoria Kubičková, Tereza Neveselá, ktoré získali titul Družina roka 2016.

Delegácie, ktorá odovzdala Betlehemské svetlo tvorili skautky Hana Sumbalová, Monika Zrubáková, Victoria Kubičková, Tereza Neveselá, ktoré získali titul Družina roka 2016.

V sobotu, 10. decembra, sa v pravoslávnom kostole vo Viedni uskutočnila ekumenická slávnosť, na ktorej rakúski skauti odovzdali Betlehemské svetlo členom európskych organizácií, medzi ktoré patrí aj Slovenský skauting. Od tej chvíle Betlehemské svetlo začína svoju púť do krajín celého sveta.

V nedeľu, 11. decembra, v ranných hodinách priniesli slovenskí skauti Betlehemské svetlo do Svitu, kde ho zástupcovia Náčelníctva Slovenského skautingu a skauti zo Slovenska odovzdali na sv. omši poľským skautom. Svetlo sa bude šíriť cez celé Poľsko, pobaltské krajiny do Ruska a na ďalekú Sibír. „Odovzdávanie Betlehemského svetla poľským skautom sa od vstupu Slovenska a Poľska do Európskej únie organizuje každoročne vždy na inej strane hranice. V minulom roku odovzdávali naši skauti svetlo v Poľsku, v Zakopanom“ povedal Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku. Tento rok sa tradícia odovzdávania rozšírila aj o Ukrajinu, kde si Betlehemské svetlo prevzali v Užhorode ukrajinskí skauti.

ts-betlehemske-svetlo-2016_poprad_02

V nedeľu krátko popoludní prijal Betlehemské svetlo prezident Andrej Kiska. Plamienok Betlehemského svetla prevzal od skautskej delegácie na čele s náčelníkom Slovenského skautingu Petrom Linekom a koordinátorom Betlehemského svetla Mariánom Suvákom.

Počas posledného víkendu pred Vianocami, v sobotu 17. decembra, budú už od skorého rána skautské posádky roznášať svetlo vlakmi po celom Slovensku a doručia ho do viac ako 330 miest a obcí a všade tam, kde nie je vlakové spojenie. Betlehemské svetlo zažiari aj na najvyššie položenom obývanom mieste na Slovensku, na Lomnickom štíte.

Betlehemské svetlo dievčatá a chlapci zo Slovenského skautingu postupne prinesú do domácností, nemocníc, azylových domov, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti a kostolov, aby mohlo dotvárať atmosféru Vianoc. Distribúcie svetla sa každý rok dobrovoľne zúčastňujú stovky skautov a ich počet neustále rastie.

Svetlo nesie posolstvo pokoja, lásky, mieru a jednoty – spoločných univerzálnych hodnôt vlastných ľuďom bez ohľadu na to, akého sú vierovyznania, ku ktorej cirkvi sa hlásia alebo či sú bez vyznania.

-TS – Betlhemské svetlo – Slovenský skauting-