Betlehemské svetlo putuje opäť po Slovensku

Betlehemské svetlo putuje opäť po Slovensku

21. decembra 2019 Off Od PNky.sk

Betlehemské svetlo priniesli slovenskí skauti tento rok z Rakúska v sobotu 14. decembra. Do všetkých kútov krajiny ho roznášajú predovšetkým počas aktuálneho víkendu. Do Piešťan dorazilo pred poludním a záujemcovia si ho budú môcť odpáliť a priniesť do svojich domov od nedele do Štedrého dňa dopoludnia.

Foto: FB Betlehemske svetlo

Prvýkrát prevzali slovenskí skauti Betlehemské svetlo od rakúskych kolegov v roku 1990. Odvtedy ho každoročne distribuujú ľuďom po celom Slovensku. Tradične ho odpaľujú na ekumenickej slávnosti, kam ho prinesie z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme Dieťa svetla – rakúske dievča alebo chlapec, ktorí toto vyznamenanie získali za svoje príkladné správanie, ochotu pomáhať druhým a povšimnutiahodné skutky.

Tohtoročné Dieťa svetla pochádza z rakúskej obce Enns v okrese Linz-vidiek. Jedenásťročná členka mládežníckeho klubu Červeného kríža, Victoria Kampenhuber, odpálila 26. novembra v Jaskyni Narodenia betlehemské Svetlo mieru. „Je pre mňa veľkým potešením pomáhať iným ľuďom a byť tu pre nich, pretože pomoc je zábava,“ vysvetľuje Victoria svoju činnosť v Červenom kríži. Každotýždenné stretnutia klubu sú pre ňu skutočným potešením a šírenie Betlehemského svetla počas Vianoc je pre túto školáčku každoročne veľkou udalosťou. „Je pekné vidieť, ako sa tento plamienok dotýka ľudí. Dúfam, že spolu s ním sa bude mier odovzdávať z ruky do ruky“, dodáva.

Tradícia Betlehemské svetla trvá už storočia

Tradícia Betlehemského svetla v Európe vznikla už v roku 1099, v období krížových výprav. Jeden člen výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia, sľúbil, že ak prežije výpravu, prinesie domov plamienok z „večného“ svetla, ktoré horí v Betleheme. Svoj sľub dodržal a na Vianoce v roku 1099 sa vrátil do Florencie so zapálenou sviecou, ktorej plamienok pochádzal z Betlehema. Sviecu umiestnili v kostole a odtiaľ si ostatní obyvatelia Florencie brali svetlo do svojich domovov. Táto tradícia pretrváva dodnes a Betlehemské svetlo sa tak stalo symbolom nádeje, lásky a porozumenia.

Svetlo nesie posolstvo pokoja, lásky, mieru, jednoty – spoločné univerzálne hodnoty vlastné ľuďom bez ohľadu na to, akého sú vierovyznania, ku ktorej cirkvi sa hlásia alebo či sú bez vyznania.

Betlehemské svetlo v Piešťanoch

Odovzdanie Betlehemského svetla v Piešťanoch bude pri sv. omšiach v nedeľu 22. decembra. V kostole sv. Štefana o 9:00 h,  v kostole sv. Cyrila a Metoda o 10.30 h u pátrov Jezuitov o 11:00 h. V kostoloch si ho budete môcť odpáliť aj na Štedrý deň od 10.00 – 12.00 h.

-red- Zdroj: www.betlehemskesvetlo.sk