Behanov útek stál miesto troch dozorcov, ich pochybenie vyšetruje aj polícia

Behanov útek stál miesto troch dozorcov, ich pochybenie vyšetruje aj polícia

14. júna 2016 Off Od PNky.sk

Kvôli úteku väzňa Ľubomíra Behana z leopoldovskej väznice prišli o prácu traja dlhoroční dozorcovia. Podľa medializovaných informácií mali väzňa strážiť, no v čase jeho úteku neboli na svojich miestach. Dnes navštívila leopoldovskú väznicu aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Ako uviedol portál aktuality.sk: „Podania príslušníkov sú sporné,“ informoval šéf Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Milan Ivan. Dodal, že ani jeden z nich nevedel preukázať, že bol tam, kde mal byť a preto je jasné, že na mieste neboli.

Stránka  www.trnavskyhlas.sk píše, že v  rámci prešetrovania príčin úteku odsúdeného preverila postup príslušníkov ústavu komisia. Po vyhodnotení kamerových záznamov a výpovedí zainteresovaných boli dozorcovia prepustení za hrubé porušenie služobnej povinnosti.

Z nadriadených nebude potrestaný nikto, pretože podľa ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej nešlo v tomto prípade o systémovú chybu, ale zlyhanie jednotlivcov. ,,Práca príslušníkov zboru je nepochybne náročná. To samo o sebe ale nemôže byť ospravedlnením takýchto vážnych zlyhaní. Je potrebné sa seriózne venovať nie len pochybeniam príslušníkov, ale aj systémovým podmienkam zabezpečenia a personálneho vybavenia zboru“, uviedla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Komisia.

Dozorcovia budú okrem straty práce vystavení aj policajnému vyšetrovaniu z prečinu marenia úlohy verejným činiteľom a porušovania povinnosti strážnej služby. V prípade uznania viny súdom môžu dokonca bývalí príslušníci zboru justičnej a väzenskej stráže skončiť aj vo väzení.

Bez názvuĽubomír Behan utiekol z Leopoldova  2. júna, hľadajú ho policajti v rámci celého schengenského priestoru.

Zdroj: www.trnavskyhlas.sk, www.aktuality.sk, ilustr. foto: archív