Connect with us

Aktuality

Bazén mesto chce, ale so zárukou za pozemok

Published

on

Rozhodovanie o predaji pozemku pod výstavbu plavárne spoločnosťou bazénprojekt s.r.o rozdelilo včera, vo štvrtok 27. mája, poslancov Mestského zastupiteľstva počas rokovacieho maratónu v knižnici na dve časti. Jedna skupina bola „odvážnejšia“ a podporovala myšlienku schváliť predaj pozemku za euro len s dôverou v slová zástupcu investora Oskara Gaála, druhá zvolila opatrnejší prístup a vyžadovala za pozemok bankovú záruku 300 tisíc eur do kolaudácie stavby. Väčšinou hlasov nakoniec zastupiteľstvo schválilo menej riskantnú verziu. Výstavbe bazéna tak poslanci dali zelenú, i keď so zárukou. Ďalším krokom by mala byť príprava zmlúv. Investor sa pri svojom vystúpení na zastupiteľstve vyjadroval tiež opatrne, a zatiaľ si nie je istý, či zmluvu s mestom podpíše, pretože na záruku potrebuje hľadať ďalšie zdroje.

„Z môjho pohľadu za pol roka som sa stretol s mnohými z vás, absolvoval som niekoľko rokovaní a vystúpil som v niekoľkých komisiách,“ uviedol zástupca spoločnosti bazénprojekt ešte pred hlasovaním. Vyjadril sa, že chápe hľadisko mesta, ale ak bude schválená záruka, nie je si istý či spoločnosť zmluvu o kúpe pozemku podpíše. „Pre mňa by bol prijateľnejším návrh bez záruky,“ povedal pri svojom vystúpení na štvrtkovom zastupiteľstve.  „Ako sa rozhodnete, je naozaj na vás. Každých 300 tisíc bude projektu chýbať,“ uviedol a vysvetlil, že nemá záujem postaviť „bunker“, ale verejnoprospešnú stavbu, za ktorej projektom si stojí.

 

Oskar Gaál sa tiež vyjadril, že akékoľvek rozhodnutie bude pre neho ústretovým signálom. Spoločnosť má však podľa neho k dispozícii voľné zdroje iba vo výške 600 tisíc a keďže ide o nový podnikateľský subjekt, banka bude požadovať v prípade záruky vinkulovať požadovanú polovicu z nich. Bazénprojekt tak bude nútený hľadať ďalšie zdroje, podľa Oskara Gaála pôjde zrejme o vstup ďalšieho investora.

Zastupiteľstvo 26 (19)Poslanec Marián Urbánek (KDH) opäť pripomenul, prečo je poslanecký zbor taký opatrný a uviedol, že zo svojich hlasovaní z minulosti ľutuje iba jedné, keď hlasoval za výstavbu paralympijského centra. Členovia mestského zastupiteľstvu nakoniec väčšinou hlasov schválili opatrnejšiu verziu návrhu, ktoré odporúčala aj mestská rada a „odklepli“ predaj pozemku za euro z dôvodu hodného osobitného zreteľa s bankovou zárukou vo výške 300 tisíc eur. Záruka by mala byť podľa uznesenia vrátená firme „minimálne do doby nadobudnutia právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia stavby Mestská plaváreň a wellness“.


V ten istý deň schválil predaj pozemku za jednou euro rovnakému investorovi poslanecký zbor v Hlohovci. Súčasťou rozhodovania Hlohovčanov bol aj návrh kúpnopredajnej zmluvy. Mesto v nej požaduje napríklad realizáciu stavby najneskôr do 30.6.2018 a tiež možnosť odstúpenia od zmluvy, ak do troch mesiacov od právoplatnosti zápisu do katastra bazénprojekt nezačne stavať, alebo z nejakých dôvodov stavbu preruší. Zaväzuje tiež investora, že nebude požadovať žiadne ďalšie financie od mesta ani na výstavbu či prevádzku, a zároveň poskytne plaváreň aj pre výcvik žiakov. Zmluva obsahuje i ďalšie podmienky, napríklad právo spätnej kúpy aj so stavbou a podobne. Zároveň má investor v Hlohovci úrčitú pridanú hodnotu – stavať môže v areáli letného kúpaliska.

„Poslanci mestského zastupiteľstva dnes schválili predaj pozemku pod budúcu plaváreň v areáli kúpaliska s tým, že sme zaviazali investora vybudovať plaváreň (25 m, 6 dráh + vyukový bazén + wellnes) do dvoch rokov a 15 rokov na svoje náklady prevádzkovať s tým, že po 15 rokoch môžeme celú plaváreń odkúpiť za euro. Budeme si držať palce, aby investor naplnil svoj zámer a plaváreň naozaj postavil,“ uviedol včera primátor Hlohovca Miroslav Kollár na Facebooku.

Piešťanskí poslanci o zmluve budú rokovať až v ďalšom kroku, prevod pozemku by malo mesto najskôr riešiť uzavretím zmluvy o budúcej zmluve. Ešte pred samotným predajom odporúčala komisia pre legislatívu a právo vyžiadať si od investora i projekt a doklady, preukazujúce zabezpečené financovanie.

Oskar Gaál (1)Návrh na výstavu bazéna v Piešťanoch predniesol pred zástupcami samosprávy Oskar Gaál v novembri minulého roka, pričom požadoval dlhodobý nájom pozemku. Spoločnosť bazénprojekt ponúkla podobné projekty aj ďalším mestám, či mestských častiam v Bratislave. Piešťanskí poslanci ponuku uvítali, neskôr však investor zmenil požiadavku a namiesto dlhodobého nájmu chcel kúpiť pozemok za jedno euro. Vedenie mesta, aj vzhľadom na predošlé skúsenosti samosprávy, svoj postoj prehodnotilo a poslancom predložilo niekoľko možností riešenia. Nakoniec u piešťanských zastupiteľov zvíťazil opatrnejší prístup.

20160519_085625

-ad-, ilustr. foto: L. Turňa, www.kupaliskohlohovec.sk, grafika: bazénprojekt s.r.o.

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články