Connect with us

Aktuality

Autobusy v meste – prázdnejšie a drahšie? Radnicu čaká optimalizácia dopravy

Published

on

Mestská autobusová doprava (MAD) začína byť pre Piešťany čoraz náročnejšia. Počet prepravených osôb klesá, ale podľa dlhodobej zmluvy s prepravnou spoločnosťou musí mesto vykrývať jej stratu. Do vrecka siaha radnica stále hlbšie aj kvôli zľavám z cestovného pre vybrané skupiny obyvateľstva.  V tomto roku by mala dopravcovi na základe jeho prepočtov zaplatiť až 390 tisíc eur, v rozpočte však toľko peňazí nemá. Riešenie budú hľadať poslanci zrejme na najbližšom rokovaní, pričom variantom je aj možné vylúčenie jedného autobusu alebo obmedzenie niektorých spojov. Okrem toho mesto čaká aj príprava na ďalšie obdobie a zrejme aj nová optimalizácia liniek, pretože budúci rok končí zmluva zo spoločnosťou ARRIVA, ktorá mestskú dopravu zabezpečuje.

Podľa údajov z rozpočtu, zmluvnej firme ARRIVA Trnava a.s. mesto zaplatilo v roku 2013 na vykrytie straty sumu 365 133 €,  o rok neskôr dokonca viac ako 388 tisíc, v roku 2015 to bolo 365 133 €, pričom dopravca žiada doplatiť ešte 12 759 € a na 2016 je požadovaná suma opäť o čosi vyššia. V materiáloch, ktorými sa v pondelok 25. apríla zaoberala aj Komisia pre výstavbu a dopravu, predkladatelia uvádzajú, že potreba náhrady straty na tento rok bude až 378 173 €. „Navýšenie kalkulácie zo strany dopravcu je z dôvodu zvýšenia miezd zamestnancov, vyplývajúce z vyššej kolektívnej zmluvy,“ znie zdôvodnenie v správe. V rámci rozpočtu mesta na rok 2016 sú finančné prostriedky na úhradu príspevku mesta na MAD schválené vo výške 330 000 €. Celková suma, ktorú by Piešťany mali zaplatiť aj s nedoplatkom z minulého roka, však vychádza na 390 tisíc eur.

Poslancom preto úrad predložil na výber niekoľko možností – navýšiť rozpočtovú položku o 60 tisíc eur, ktoré treba vziať z niečoho iného alebo zrušenie niektorých liniek, čo by ale znamenalo novú optimalizáciu dopravného systému. Ten  súčasný bol zavedený v roku 2003 podľa návrhu Výskumného ústavu dopravného v Žiline, pričom naposledy sa rušili spoje pred tromi rokmi. Ďalším variantom je  obmedzenie prevádzky autobusov skoro ráno či neskoro večer a počas sobôt i nedieľ. Pri výbere spojov na prípadné vypustenie pritom spracovatelia návrhu zohľadnili nielen obsadenosť autobusu cestujúcimi, ale aj obslužnosť inými linkami či intervaly medzi odchodmi jednotlivých liniek. (Všetky vybrané spoje sa nachádzajú tu). Podľa predbežného vyčíslenia by však tým ušetrilo mesto len asi 22 tisíc eur. Ďalej by mohli klesnúť príjmy z cestovného, ktoré sú už tak dosť nízke aj kvôli zľavám pre vybrané skupiny – v súčasnosti v Piešťanoch zaplatia cestujúci za lístok 0,50 €, žiaci a študenti do 26 rokov, dôchodcovia do 70 rokov 0,30 € a nad 70 rokov iba dvadsať centov.

komisia
Členovia Komisie pre výstavbu a dopravu na svojom pondelkovom zasadaní zrušenie spojov v súčasnosti neodporúčali, ale žiadali doplniť materiál na zasadnutie zastupiteľstva o schválenú kalkuláciu od prepravcu (obsahuje iba jej návrh) a tiež konkretizovať náklady, ale aj iné príjmy dopravnej spoločnosti, napríklad z reklamy. Zúčastnených tiež zaujímalo, prečo sa strata zvýšila, keď ceny pohonných hmôt klesali, či v akom rozsahu by malo byť podľa zmluvy hradené zvýšenie miezd zamestnancov.

Zmluva so súčasným dopravcom, končí 31. júla 2017. Dovtedy sa vedenie mesta musí rozhodnúť, akým smerom sa mestská auobusová doprava vydá…

K problematike pripravujeme aj vyjadrenie poslanca Mestského zastupiteľstva Petra Tremboša (nezávislý – Spoločne pre Piešťany), ktorý podľa vlastných slov v úvodných fázach spolupracoval na návrhoch riešení, k súčasnému zneniu materiálu na zasadnutie Mestskej rady však má zopár výhrad a nie je jeho predkladateľom, ako je uvedené na prvej strane.

-ad-, ilustr. foto: archív PNKy, A. Drahovská

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články