Connect with us

Aktuality

Atrakcia na rybníku, antická HYPERBOREA končí – loď i s príslušenstvom je na predaj

Published

on

Aktualizované – Antická bojová loď „priplávala“ do Piešťan z Trenčína ešte v roku 2013, aby zakotvila na vodnej ploche pri penzióne Rybársky dvor. Atrakciu, ktorej súčasťou bolo aj malé múzeum rímskej kultúry, predávajú aj s príslušenstvom. Oznam uverejnili jej prevádzkovatelia na sociálnej sieti.

„Vážení priatelia a priaznivci projektu lode Hyperborea. Po dlhých úvahách a rozhodovaní sme dospeli k záveru, že táto sezóna 2016 je posledná v prevádzkovaní lode a malého múzea v areáli na Rybárskom Dvore. Týmto by sme sa chceli obrátiť na verejnosť alebo jednotlivcov, kto by mal záujem o odkúpenie celej lode aj s podporným materiálom (laná, motor, všetky predmety, ktoré boli v múzeu). Záujemcom poskytneme podrobnejšie informácie o predaji na požiadanie. Preferujeme osobné stretnutie. Kto by mal záujem pozrieť sa ako funguje loď a múzeum počas sezóny, tak začíname v máji a končíme koncom júla. Po dohode môžu byť všetky veci pripravené ihneď na predaj a prevoz,“ uviedli prevádzkovatelia lode na svojej FB stránke ešte v polovici apríla.

Hyperboreu postavili ako výzorovú rekonštrukciu antickej bojovej dvojradej veslice s 20 veslami, otvorenou palubou, sťažňom s ráhnovou plachtou 40 m2 , dvomi veslovými kormidlami. Išlo o korintskú loď, 500 p.n.l., obchodno/pirátsku, vybavenú baranom na prednej časti provy a podpalubím pre zásoby. Jej meno znamená v starogréčtine Zem severného vetra. Rovnaké dvojradé veslice vybavené útočným baranom boli používané okolo roku 500 p. n. l. ako rýchle viacúčelové  lode pri námorných bojoch aj pri prieskumných plavbách po Európe. Podobné veslice boli zároveň častým plavidlom stredomorských a čiernomorských pirátov.

Vernú kópiu antickej lode, vyrobenú z ľahkých drevín (borovica, červený smrek, smrek), spustili na vodu v roku 2009. Jej konštruktérom bol Radim Zapletal z Přerova. Má dĺžku 17 m, šírku 3,6 m a výšku sťažňa 8,5 m. Poháňajú ju veslá aj plachta s plochou 36 m2.

Hyperborea istý čas kotvila v Trenčíne. Podľa otca myšlienky projektu, Jaroslava Matejku sú v celej Európe funkčné iba dve takéto plavidlá. Loď sa do Piešťan presťahovala po dlhých prípravách v roku 2013 a pri Rybárskom dvore našla bezpečný prístav, kde jej nehrozili útoky vandalov. „Poslaním lode je oboznámiť ľudí so starovekými kultúrami, ktoré existovali aj na našom území. Rimania podobné lode používali na Dunaji aj na jeho prítokoch, takže aj na Váhu,“ povedal Jaroslav Matejka pri jej predstavení zástupcom organizácií cestovného ruchu a novinárom v Piešťanoch. Dodal, že pri dobrých poveternostných podmienkach sa na lodi môžu návštevníci aj povoziť, pretože je plne funkčná.

mp-06-27-13-91663Plávajúce múzeum bolo na začiatku otvorené pre širokú verejnosť aj pre organizované školské výlety. Už v roku 2014 sa prevádzkovatelia rozhodli, že nebudú mať stabilné otváracie hodiny, ale otvoria iba pre školské výlety a ohlásené skupiny. Táto sezóna má byť pre loď posledná.

Informáciu potvrdil pre PNky aj Peter Vozárik z Agentúry Historica: „Bohužiaľ, z personálnych dôvodov sme museli ukončiť prevádzku. Zatiaľ sme ju neponúkli žiadnym inštitúciám. Cena bude stanovená po uzavretí sezóny a po inventarizácii exponátov. Ak by mal niekto záujem, najlepšie by bolo sa osobne stretnúť,“ zopakoval. Prípadní záujemcovia sa môžu ozvať aj na mailovú adresu: agentura@agenturahistorica.sk.

Loď je už pre verejnosť uzavretá, v súčasnosti sa eše môžu prihlásiť na jej prehliadku skupiny podľa cenníka – minimálne 20 osôb alebo 30 detí, ale sezónu chcú ukončiť predčasne už 15. júla.

-ad-, foto: archív PNky – T. Hudcovič

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články