Aktuality

Antických bohov spred Thermie odviezli do Hurbanova

By 3. apríla 2012No Comments

Sochy bohov gréckej a rímskej mytológie sa konečne dočkajú obnovy. V internetovej súťaži Nadácie VÚB ich ľudia vybrali spomedzi ďalších slovenských pamiatok a 3. apríla si pre ne prišli zástupcovia firmy, ktorá ich bude opravovať.

[singlepic id=27664 w=320 h=240 float=right]Bohovia Ceres, Flóra, Markur a Athéna stáli pred hotelom Thermia Palace od roku 1942. Každá socha váži 350 až 400 kg a preto musela s ich nakladaním pomôcť technika. Odborná obnova bude trvať do konca júna. „Čistenie pôvodnej kamennej hmoty, odkrytie pôvodných tvarov a prvkov, konzervácia a spevnenie kamennej hmoty. Keďže sa tu vyskytujú aj tvarové nedostatky, tie sa doplnia prírodným aj syntetickým kameňom na báze nových polymérov,“ vysvetlil Ondrej Csütörtöki, člen kolektívu odborníkov, ktorí sa na obnove sôch podieľajú. Na všetky práce budú dozerať pamiatkári.

REKLAMA

Ondrej Csütörtöki ďalej povedal, že na základe obhliadky už vedia, že sochy neboli nikdy odborne ošetrované, obnovu pritom už dlho potrebujú. Pred hotel Thermia Palace ich premiestnili v roku 1942 z kaštieľa v Kráľovej pri Senci. Ich autorom je riaditeľ viedenskej akadémie Josef Klieber. Predstavujú bohov gréckej a rímskej mytológie – bohyňu úrody Ceres, bohyňu jari a kvetov Flóru, okrídleného posla bohov Merkura a bohyňu múdrosti, stratégie a vojny Athénu.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=M_-Jx1FvSRE[/youtube]

[nggallery id=1544]

Text, foto a video: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972