Connect with us

Aktuality

Anketa k útoku v parku – vzrastá u nás extrémizmus?

Published

on

Partia šiestich mladíkov v lyžiarskych kuklách, z ktorých im bolo vidno iba oči, napadla pri Kine Fontána v utorok 15. septembra dvojicu mužov, vracajúcu sa domov z nočného premietania počas festivalu Cinematik. Podľa informácií o tom, ako sa útok odohrával, skupina naň bola pripravená a svoje obete si vybrala, zrejme, len na základe vzhľadu (mali brady). Niektoré z komentárov na našej FB stránke sa venovali tomu, že počas koncertu sa v Žiwell Cinematik bare pohybovala skupinka dohola ostrihaných mladíkov. Čo si o tom myslia Piešťanci: Vzrastá vlna extrémistického a agresívneho správania alebo sa jedná o jednorazový čin agresívnych výrastkov? Zisťovali sme v krátkej ankete.

CAM00589_resize

Útočníci nadávali mužom do „feťákov“ a pri soche pred Domom umenia sa na druhý deň našiel nakreslený hákový kríž. Hákové kríže a číslo 88, ktoré odkazuje na známy fašistický pozdrav, sa v priebehu roka objavili aj v okolí školy na Brezovej ulici. Polícia zatiaľ prípad preveruje ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Zaň hrozí iba pokuta.

Podpora a propagácia skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd je však podľa Trestného zákona závažným trestným činom a sadzby odňatia slobody sa podľa závažnosti konania pohybujú od 6 mesiacov do ôsmych rokov.

 

brezová 3brezová 2

brezová

Naš krátka anketa pozostávala z dvoch otázok:

Ako vnímate minulotýždňový útok organizovanej šestice páchateľov? Zaznamenáva podľa vás extrémizmus v Piešťanoch nárast alebo ide o niečo ojedinelé?

„Neviem, či extrémizmus v Piešťanoch zaznamenáva nárast, lebo v Piešťanoch prakticky nežijem už od roku 2003. A ako to vnímam? Takéto správanie nemá čo robiť vo vyspelej spoločnosti (neviem, či môžem napísať “ v demokratickej“). Páchatelia takýchto trestných činov by mali byť posudzovaní veľmi prísne – keď takéto prejavy nezarazíme v zárodkoch, neskôr sa nám to môže vymknúť spod kontroly. Určite by som netvrdil, že je to niečo bezvýznamné“  hovorí Michal.

„Nie je to nevýznamné, aj keď je to podľa mňa skôr ojedinelé, respektíve ja som sa nestretla s ďalšími prejavmi extrémizmu v PN za posledné obdobie. Teda nejako nevnímam nárast. Avšak to túto situáciu nezľahčuje. Aby sa nestalo, že keď je to ojedinelé, netreba tomu venovať pozornosť a keď sa to tu rozmnoží tak si povieme, že toho už je veľa a nedá sa s tým nič robiť, alebo si jednoducho povieme, že je to už bežné,“ myslí si Daniela.

„Často chodím v noci domov zo ŽiWllu a nikdy sa mi nič podobné nestalo. Je síce pravda, že chodím len okrajom parku. Prečítala som si teraz ten článok a je to veru celkom desivé, no dúfam, že to fakt boli len nejakí jednorazoví idioti, snažiaci sa niečo dokázať a možno spraviť zlé meno Cinematiku,“ tvrdí Lenka.

„Vonkajší svet je obrazom nášho vnútorného sveta. Je jeho odrazom. Ako v malom, tak aj vo veľkom/celosvetovo/. Ak mali páchatelia na to nejaký dôvod, mohli sa inšpirovať na jednom z filmov. Ja som tiež extrémista. Prejavujem lásku a pokoru, vďačnosť a súciť. ONI prejavili násilie, ktoré je u páchateľov vyvolané strachom. Ďalší rozmer je, že podobná alebo rovnaká vibrácia priťahuje rovnakú. Inak povedané, čo zaseješ, to žneš. A to nielen na poli, ale aj v dennodennom živote. A preto sa nedá paušalizovať, či je to tak alebo tak. Slovami Budhu – Nie som boh aby som to súdil,“ vyjadruje svoj názor ďalší Michal.

„Čo sa týka tohto, videli sme viacerí pred Cinematik barom asi štyroch a viac holohlavých chlapcov (pseudonáckov), čiže by som sa nedivil, keby to boli oni. Čo sa týka otázky. Keďže bývam vo Vrbovom a aj pracujem mimo Piešťan, ťažko poctivo odpovedať. Nemyslím si, že extrémizmus v Pn je na vzostupe, aj keď takéto niečo vždy človeka zaskočí a nahnevá. Verím, že to bol ojedinelý prípad nudiacich sa debilkov. Keby to mám porovnať napríklad so situáciou v 90-tych rokoch v PN tak teraz to je určite kľudnejšie, vtedy tu behalo rozhodne viac „skinheadov“ a bolo to horšie. Či to je ojedinelé? Pokiaľ si spomínam, tak takéto niečo sa udialo ani neviem kedy naposledy, no tvrdiť, že to je nevýznamné nie je na mieste. Rozhodne chyba polície, či už mestskej alebo štátnej. Na MFF by mala podľa mňa robiť pravidelne „jazdy“ okolo objektov kde sa premieta, hrá hudba. Respektíve v širšom okolí a to hlavne okolo parku, ten je dosť veľký a tmavý,“ odpovedá Maťo.

„Určite sa zvyšuje agresivita, takisto neviem, že by Piešťany kedy mali organizovanú extrémistickú skupinu, ktorá by sa okrem chorých názorov prejavovala aj takto. Viem, že toto nie je jediný útok tejto skupiny, aj keď sa ďalší, o ktorom viem nedostal ani do novín ani na políciu. Podľa môjho názoru išlo o rovnakú skupinku, ktorá si vyhliadla kamaráta s dredmi, sledovali ho cestou domov a zmlátili ho. Mali na to rovnaký dôvod ako u spomínanej dvojice mužov – vraj je feťák. Zastavilo ich len vyrušenie náhodného okoloidúceho – keby neutiekli, mohlo to dopadnúť horšie ako monoklom. Myslím si tiež, že polícia nepodniká dostatok krokov jednak preventívnych, ani vyšetrovacích. Ale to nie je novinka,“ uvádza Petra.

„Myslím, že to nie je extrémizmus. Skorej niečo ojedinelé, ale zase by som nepovedal, že je to nevýznamné, podľa mňa bezpečnosť by mala byť na prvom mieste a s priateľkou sme riešili slovenskí policajti versus policajti v USA, ktorí vlastne majú na starosti jednotlivé bloky a každý toho svojho tam pozná a oni ich. Potom majú ľudia aj iný pohľad na nich, ale to som mierne odbočil. Každopádne nám napadlo spraviť také safety zóny, teda zóny, kde by ľudia mohli prísť, ak by sa cítili v nebezpečenstve, aj keď na Slovensku a v PN by to bolo asi odvážne ale why not,“ navrhuje Rasťo.

Podľa väčšiny názorov oslovených spomenutý útok má znaky extrémizmu a rozhodne ho netreba bagatelizovať. Ak by ste teda v budúcnosti spozorovali podozrivé správanie alebo zaregistrovali prítomnosť agresívne pôsobiacej skupiny, radšej preventívne a hlavne rýchlo, kontaktujte políciu na linke 158. Možno tým predídete nečakanému napadnutiu a zachránite niekoho alebo tiež seba pred vážnymi zraneniami.

-red-

Aktuality

Test

Published

on

test

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna.

Published

on

By

dfgd gd fgdfg dfgdfgd gfg

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.