Americké vrtuľníky priniesli letisku zaujímavé peniaze

Americké vrtuľníky priniesli letisku zaujímavé peniaze

18. júna 2019 Off Od PNky.sk

V utorok 18. júna pristálo na piešťanskom letisku pre obedom šesť amerických vrtuľníkov AH-64 Apache. Pri presune na domovskú základňu po skončení medzinárodného vojenského cvičenia Saber Guardian 2019 sa v Piešťanoch zastavili dotankovať palivo. Podľa dostupných informácií prinieslo pristátie a čakanie amerických vrtuľníkov na lepšie počasie na konci mája a aktuálna zastávka po ceste späť, letisku bojujúcemu o záchranu, viac ako 20-tisíc eur.

Šesť vrtuľníkov sa dnes zdržalo v Piešťanoch len necelé dve hodiny. Pri lete z Rumunska pristáli a dotankovali palivo. Pokračovať mali do Brna, kde mali opäť tankovať tak, aby im už palivo vydržalo až na domovskú základňu v Nemecku. Pôvodne mali pristáť ešte ďalšie dve skupiny, tie však leteli napokon inou trasou. Američanom, z ktorých časť strávila pre zlé počasie na konci mája v Piešťanoch dve noci, sa u nás evidentne páčilo a preto využili ponuku piešťanského letiska aj cestou späť.

Letisko má z pristátia nezanedbateľné tržby

Podľa medializovaného vyjadrenia župana Jozefa Viskupiča, ktoré citoval Denník N, v Piešťanoch nechala pri májovej zastávke americká armáda 20-tisíc eur. Dnes pri tankovaní  k nim pribudli ďalšie. Vojaci platia pristávacie poplatky, handlingové služby i palivo, podobne ako akékoľvek iné lietadlo. Pre letisko, ktoré v uplynulých troch rokoch malo tržby za dvanásť mesiacov rádovo okolo 250-tisíc eur, je to veľmi zaujímavá položka.

Podobne boli radi na konci mája i hoteliéri. Viac ako 60 amerických vojakov bolo vtedy ubytovaných najskôr v hoteli Magnólia a potom Thermia Palace. 

Letisko Piešťany by v aktuálnom roku mohlo výrazne zvýšiť tržby jednak vďaka pravidelným letom dovolenkárov do Turecka, či Egypta, ale aj  vďaka ďalším pristátiam lietadiel, ktoré využívajú služby letiska stále častejšie. Na budúci rok by sa podľa našich informácií mohol počet pravidelných letov ešte zvýšiť. Letisko má rozpracovaných viacero projektov, ktoré by mu mali pomôcť prežiť, aj keď nad ním stále visí hrozba nevyplatených odmien, či dlhov na daniach voči Mestu Piešťany, ale rovnako i splátky úveru, ktorý si zobralo na zaplatenie dlhov vytvorených predošlým vedením pod taktovkou župana Tibora Mikuša.

Pozrite si video a fotogalériu ako to dnes na piešťanskom letisku vyzeralo:

-th-